Gürcistan Tarihi "Başlangıcından 19. yy. Kadar Gürcüstan Tarihi" isimli kitap. Gürcüstan'ın yetiştirdiği değerli tarihçilerden. Prof. Nikoloz Berdzenişvili ve Prof. Simon Canaşia tarafından hazırlanmıştır. "Gürcüstan Tarihi" nin birinci cildi, tamamı 12 ciltlik ana çalışmanın bir özetidir. SSCB döneminde hazırlanan bu kitap, Gürcüs­tan Demokratik Cumhuriyeti'nde halen ders kitabı olarak okutul­maktadır.

SSBC dönemindeki "Bilimler Akademisi"nin, öteki bilim dalların da olduğu gibi "tarüı yazımı' konusunda da, olay ve olgulardan ha­reketle, saman zaman nesnel gerçeklikten, bilimsel bakış ve yön­temden uzak "konumu" nedeniyle, kitabın ikinci cildi ilgililerce yeniden yazılacaktır.

Ülkemizde de "tarih yazımı" konusu, bilimsellikten uzak yöntemlerle, resmî tarih anlayışıyla ele alınmaktadır. Oysa dünya halkla­rının tarih ve kültürlerini, bilimsel yöntemlerle, günümüzde yeniden İnceleyip araştırmak, insanlığın geleceğini kazanması açısın­dan son derece önemlidir. "Gürcülerin Tarihi"nin yayınlanması, bu açıdan da bir boşluğu dolduracaktır. Daha Önce, 1968'de yayın­lanan değerli ya2ar ve araştırmacı Ahmet Özkan'ın "Gürcüstan" adlı yapıtı, bu konudaki çalışmaların ilkidir. Genç yazar Fahrettin Çiloğlu'nun 1993'te yayınladığı "Gürcülerin Tarihi" adlı kitap da anılmaya değer bir çalışmadır. Gürcü tarihi ve kültürü üzerine titiz araştırmalarıyla tanınan Hayri Hayrioğlu'nun Gürcüceden Türkçeye kazandırdı "Gürcüstan Tarihi" ise, bu konudaki çalışmaların en bilimsel ve en kapsamlısı niteliğindedir. Günümüzde; evrensel ölçekte tüm halkların tarih ve kültürlerini inceleyip araştırmak, bu zenginlik kaynaklarından yararlanmak, özümsemek ve yeni sentezlere kavuşturmak yeniden gündeme gelmiştir. Kafkasya halklarından Gürcüler, dönemin egemen olmak iste­yen güçlerince, yüzyıllar boyu istilalara uğramıştır. Ulusal özgür­lük ve bağımsızlık konusunda, tutsaklığı onursuzluk sayan Gürcü Halkı, SSBC dönemindeki "sosyalizm" uygulamalarından ve "ulusların kendi kaderlerini tayini" ilkesinin "yorumu"ndan da büyük ölçüde sarar görmüştür.

Türkiye" nin kapı komşusu kardeş Gürcü Halkı, varlığını ve ta­rihsel kültürünü her süreçte korumuştur. Bilim, sanat, kültür vb. alanlardaki bu birikim, İnsanlığın evrensel kurtuluşuna katkı ola­bilecek zengin değerlerle doludur.

Yayın Kolektifimiz'den "Tarih-Kültür Dizisi" nin İlk kitabı "Gürcistan Tarihi" nin yayınlanması, ülkemiz ve bölgemiz halklarının kardeşliği yolundaki etkinliklere yapılan bir katkı halkasıdır. Bilimsel bilgi ve tarih bilinci kazanmamızda, bu çalışmayı Türkçeye kazandıran Hayri Hayrioğlu'nu kutluyoruz. Gürcistan Tarihi, Sorun yayınları, Hayri Hayrioğlu, 9789754310665, Nikoloz Berdzenişvili, Simon Canişa
Stok Kodu
9789754310665
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
308
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2000
Çeviren
Hayri Hayrioğlu
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Tükçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat