Anadolu’ya Ağlıyordu Niobe Tüm Yönleriyle Rum Tehciri Ve Tehcirin Tarihsel KaynaklarıTüm Yönleriyle Rum Tehciri ve Tehcirin Tarihsel Kaynakları

%20
Anadolu'ya Ağlıyordu Niobe,Pervin Erbil
Hititler, Asurlar ve Persler, Anadolu'da tehciri “uslanmaz“ halk kitlelerini cezalandırarak yola getirmek amacıyla uygulayan ilk devletlerdi. Onlar, yerinden yurdundan kopartılarak, günlerce süren sefil bir yolculuğun ardından herhangi bir bozkırın ortasına aç, susuz, kimsesiz bir çocuk gibi bırakılıvermenin, insan ruhunda izleri asla silinmeyecek acı ve derin yaralar açacağını pek erken keşfetmiştiler.
Aynı coğrafyada daha sonra kurulan diğer devletler de, “uslanmazları“ yola getirmek, ya da yaşadıkları topraklardan silmek için, tehciri hep bir yol olarak gördüler. Onlar, antik çağın zalimlerinin kararlı takipçileriydiler.
Elinizdeki kitabın konusunu oluşturan Rum tehciri de, Anadolu'da yaşanmış büyük sürgün olaylarından biridir. Osmanlı Dönemi'nde başlar, yakın tarihlere dek aralıklarla devam eder. Fakat bu tehcir Anadolu tarihine özgü pek çok olgu ya da olay gibi, kurgulanmış bir tarih perdesinin arkasında saklı durmakta, böylece olayın gerçek boyutları ortaya çıkamamaktadır.
Araştırmacı Pervin Erbil, bu perdeyi aralayarak Rum halkına uygulanan tehciri tarihsel zemini ile birlikte, tüm yönleriyle gün ışığına çıkarmaya çalışıyor.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789754311174
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
203
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001-10
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat