Politika - Sanat - Estetik YolundaAvni Memedoğlu

%20
Avni Memedoğlu,Sırrı Öztürk
Avni Memedoğlu Ressam Avni Memedoğlu, fantastik-gerici burjuva sanat anlayışına karşı, ilerici-devrimci kimliği ile 'Sosyal Realizm' sanat akımının Türkiye'deki ısrarlı ve inatçı savunuculanndandır. Resim dalında, olay ve olgulara işçi sınıfının ideolojisi ve bilimsel gözlemciliğin ışığında taraflı kimliği ile yaklaşmıştır. Ezilen ve sömürülenden yanaki kimliği ve mücadelesiyle O, 'Emeğin Ressamı' olmayı haketmiştir. Aynı görüşü paylaşan sanatçılarla 1959'da oluşturulan 'Yenidal Grubu'nun kurucularındandır. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi mezunu olan sanatçı, yapıtlarında tema olarak çalışan, üreten, göç eden, ezilen, sömürülen, alnının ortasından vurulan, mahkûm olan pekçok sosyal içerikli konuyu seçmiş 'Tutarlı Bir Barış' yanlısı olarak savaş karşıtı konuları işlemiştir.

Yapıtları ve dünya görüşü yüzünden pekçok kez tutuklanıp yargılanmış, işkence görmüş ve acı çekmiştir.
Memedoğlu, Politika-Sanat-Estetik anlayışının bir bütünlük taşıdığını savunagelmiştir. 1944'den bu yana 'Tarihi TKP' İstanbul Yüksek Tahsil Gençlik Derneği, 1. TİP, DİSK vb. örgütlerde militan ve sanatçı kimliği ile sorumluluk üstlenmiş, emeğin ve emekçinin kurtuluşu mücadelesine katkı getirmiştir.

Elimizdeki kitap Memedoğlu'nun arşivindeki belge ve yapıtlarından derlenerek Sorun Yayınlan Kolektifi'nce yayına hazırlanmıştır.

Bu çalışma, sanatçının dram ve trajedisini -süreci-belgelemekle birlikte, aynı zamanda Devrimci ve Marksist Sol'un, tarihselden güncele yeni nitelikler kazanmasına, bu çerçevedeki hesaplaşmaya katkı getirecek, ilerici-devrimci saflardaki çok yönlü zaafların aşılması mücadelesine ivme kazandıracaktır. Politika - Sanat - Estetik Yolunda, Avni Memedoğlu, Sorun yayınları, 9789754310931, Sırrı Öztürk
Stok Kodu
9789754310931
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
352
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat