Sendikalar Üzerine V. İ. Lenin, Sendikalar hakkında gerek Ekim Devrimi'nden önceki mesleki, gerekse sınıfsız toplum sürecindeki, rolü ve işlevi değişen "üretime dönük sendikacılık" anlayışları üzerine, oldukça fazla kafa yormuştur.

Elimizdeki kitap bu süreç hakkında günümüzde de yararlanacak ölçekte önemli bilgileri ve tartışmaları içermektedir.

Türkiye'de Parti, Sendika, Dernek, Kitle örgütleri üzerine kafa karıştırıcı pek çok yapılanma bulunmaktadır.

Hele işçi sınıfının ekonomik, demokratik ve mesleki alandaki haklı taleplerini gündeme getiren sendikalar hakkında, bilimsel-nesnel değerlendirmeler hem yetersizdir hem de işçi sınıfının siyasi birliği ekseni ve ilkeselliği dışında ele alınmaktadır. Bulunduğumuz coğrafyada, işçi sınıfının siyasal ve sendikal birliği sorununu gündeme taşıyıp bu konuya özel bir özen gösteren ciddi, güvenilir ve donanımlı bir Devrimci ve Marksist Sol Parti'miz de yoktur; henüz oluşturulamamıştır.

İşçi sınıfı, sendikalar aracılığıyla taleplerini dile getirememektedir. Sendikalar adeta işlevsiz bir duruma düşürülmüştür. Sendikalar, Parti güvencesi dışındadır ve bölünmüştür.

İşçi sınıfını ideolojik-teorik-örgütsel olarak bölen pek çok bilim ve akıldışı siyasi eğilim vardır. İşçi sınıfının bölünmesi, burjuvazinin ve ona hizmet eden sınıfdışı küçükburjuva sapkınlıkların bir eseridir. V. İ. Lenin'in kaleme aldığı Sendikalar Üzerine isimli kitap, konuya ilişkin eleştiri ve polemik yazılarından oluşmuştur.

Kitabın Parti ve Sendika konusundaki bilgilerimizin yeniden üretimine katkı getireceğini umut ediyoruz.
(Arka Kapak) Sendikalar Üzerine, Vladimir İlyiç Lenin, 9789754310740, Sorun yayınları, Şule Ünsaldı
Stok Kodu
9789754310740
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
512
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1998
Çeviren
Şule Ünsaldı
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat