Okuyucularımıza sunduğumuz bu Mitoloji Sözlüğü, yıllarca sürmüş bir çalışmanın ürüdürür. Pierre Grimal, bu uzun çalışma süresi boyunca, homerik metinlerden başlayarak, XII. yüzyılda yaşamış Bizanslı bilginlerin kılı kırk yaran komanterlerine varıncaya kadar bütün efsane metinlerini bir bir tarayıp incelemiştir.
Yunan ve Latin edebiyatlarına ait bellibaşlı metinlere sürekli gönderme yapan bu eserinde, yazar, her türlü doğmatik görüşten, araştırmaların sürekli ilerleyip derinleşmesi nedeniyle eskimeye mahkûm her türlü yorumlayıcı sistemden uzak durmaya özen göstermiş; yalnızca, Antikçağ'ın en yaygın şekilde kullanılan büyük mistoslarının değişmez ve her dem geçerli verilerini incelemeye ve özetlemeye çalışmıştır.
Mitoloji, günümüzde, artık sadece bilginleri ilgilendiren bir konu olmaktan çıkmıştır: büyük tarihsel olayların anlaşılması bakımında onun bilinmesi bir zorunluluktur: günümüz edebiyatı ondan yararlanmakta, ya da her an ona gönderme yapmaktadır. Bu da, bizim hepimizin yeterince zengin özlü küçük, bir miktar masalın öğreticisi rehberliğinde yaşadığmızı gösteriyor.
Pierre Grimal, aşırı eleştirel bir düşünce tarzını bir yana bırakarak, bu her dem canlı büyük alegorilerin yoğunlaştırılmış bir anlatısını sunuyor bize, Onun repertuarı, sağladığı avantajlarla hiç süphesiz, bu konuda daha önce yayınlamış olan sözlüklerin eksiklerini tamamlayacak ve haklı olarak onların yerini olacaktır.
(İç Kapak)
Stok Kodu
3000789100119
Boyut
140-200
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-07
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat