OyunlarMartı - Vayna Dayı - Vişne Bahçesi - Üç Kızkardeş - Teklif - Jübile - Düğün

%25
Oyunlar,Anton Pavloviç Çehov

Çehov, oyunlarının arkasında gizlenen karmaşıklık yüzünden “Rus edebiyatının en gizemli yazarlarından biri“ olarak görülmektedir. Buna karşın, kullandığı yalın dili, her bir oyununda ve öyküsünde yarattığı beklenmedik sonlar ve tüm yazılarındaki güçlü ve “çarpık“ mizah öğesi, onu dünya edebiyatının en keyifle okunan yazarlarından biri yapmaktadır.
Çehov'un bir oyun yazarı olarak dünya çapındaki ünü, temelde beş oyunununa dayanır: Bir anneyle oğlu arasındaki iktidar savaşını anlatan Martı, bir çift saplantılı aşığın yer aldığı Vanya Dayı, üç kardeşin gelecekleriyle boğuştukları Üç Kızkardeş, yaşlıların er geç yerlerini gençlere bırakmaları gerektiğini anımsatan Vişne Bahçesi ve insan kişilikleri arasındaki çatışmayı anlatan Teklif...
Çehov'un oyunlarının konusu, ciddi amaç ve güçten yoksun olmasının yanı sıra, taşra aydınlarının kaderini yansıtması açısından da dikkate değerdir. Trajik ve saçma arasındaki ince dengeyi etkileyici ve düşündürücü bir anlatımla dile getirmeyi başaran ve bir dizi usta çevirmen tarafından Türkçe'ye çevrilmiş olan bu oyunlar, sizde bu yazarı anlamaya biraz daha yaklaştığınız duygusunu uyandıracaktır.
(Arka Kapak)

Stok Kodu
9789757384113
Boyut
110-170
Sayfa Sayısı
450
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001
Çeviren
Sefer Aytekin,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat