“Dünya edebiyatının en büyük aşk öykülerinden biri.“
Vladimir Nabokov-
Güç, saygı ve intikam dürtüleriyle örülü ataerkil bir dünyada, bir kadın yüreğini dinlemeye cesaret etti. Anna Karenina bu kadının öyküsü; duyguları, zamanlarının egemen toplumsal değerleriyle çelişen insanların öyküsü. Duygusal ve isyankar yaradılışlı Anna, yakışıklı Kont Vronski'ye tutkuyla bağlanır. Aralarındaki ilişki çok geçmeden çevreleri tarafından fark edilir ve sorgulanmaya başlanır. Anna soğuk ve kuralcı ve aynı zamanda Rus aristokrasisinin bir parçası olan kocasının ondan beklediği gibi davranmayınca kısa süre sonra, örtülü bir şekilde de olsa, toplum tarafından mahkum edilir.
Romanda, bir yandan Anna ve Vronsky'nin arasındaki trajik aşk ilerlerken, diğer yandan Konstantin Levin'in iç dünyasındaki çekişmelere tanık oluruz. Yaşamın anlamından kuşku duyan, intihar düşüncesiyle sık sık aklı çelinen Levin, aynı zamanda Tolstoy'un kendi ruhsal sıkıntılarının da bir itirafıdır.
Anna Karenina'yla Tolstoy toplumsal gerçekçiliğin edebiyat alanındaki en iyi örneklerinden birini yarattı ve Rus toplumunu gün ışığına çıkarmayı başardı.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789757384250
Sayfa Sayısı
1102
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001-11
Çeviren
Murat Aykaç Erginöz,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat