Türkiye Cennet mi, Cehennem mi?

%5
Türkiye Cennet mi,Cehennem mi?,Hünkar Özyaşar
Bu satırları okuyabiliyorsanız, muhtemelen Türkiye Cumhuriyeti topraklarında doğdunuz. Bu da demektir ki, Türkçe konuşarak büyüdünüz; kuru fasulye, dolma, ezo gelin çorbayla beslendiniz; öğretmene derdinizi anlatırken ayağa kalkıp hocam diyerek başladınız. Tatilde Ege veya Akdeniz sahillerinin yolunu tuttunuz; her gün ezan sesleri duydunuz; devletin mantıksız icraatlarına bazen sinirlenip bazen güldünüz. Kısacası, başka hiçbir yerde tecrübe edemeyeceğiniz deneyimlerle dolu bir ömür geçirdiniz.

Peki bunları yaşarken neler hissetiniz? Hiç Fırsatım olsa durmam buralarda dediğiniz oldu mu? Yoksa Cennet bu memleket diye mi düşündünüz? Daha da önemlisi, gıpta veya lanet ettiğiniz uzak diyarlarda insanlar nasıl yaşıyor, biliyor musunuz? Amerikada orta gelirli bir aile aksam sofraya ne getirir; Fransada hapse düşen bir insanın başına neler gelir; Pazar günü kiliseye giden bir İtalyanın deneyimleri, Cuma namazı için camiye giden bir Türke kıyasla nasıl farklılık gösterir, arastırdınız mı? Çocuğunuz ÖSSye hazırlanırken, İngilteredeki bir lise öğrencisi nasıl bir imtihandan geçer; Türkçe ile mi yoksa Almanca veya İsveççe ile mi kendinizi daha etkin şekilde ifade edebilirsiniz, hic merak ettiniz mi? Uzun lafın kısası, bu memlekette doğmuş ve yaşıyor olmak, acaba bir şans mıdır, yoksa talihsizlik mıdır dersiniz?

Elinizdeki kitap, bu sorulara cevap bulmak maksadıyla, Türkiyedeki gündelik hayatı Amerika, Batı Avrupa ve Japonya başta olmak üzere gelişmiş ülkelerle karşilaştırmakta ve, somut verilere dayanrak, sözkonusu memleketlerdeki insanların nasıl yaşadığı hakkında size daha iyi bir fikir vermeyi amaçlamaktadır. Akademik ölçütler yerine, uzaklardaki hayatlardan gerçek birer kesit sunan bu eseri okuduktan sonra, bakalım Türkiye hakkındaki fikriniz değişecek mi
Stok Kodu
9789757190837
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
252
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-12
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
1.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat