Haşiye: Bu harika tefsirde,münafıklar hakkında olan oniki Ayet ile muannid kairler için olan iki Ayetin izahat ve tafsilatının içinde jçok münasebat-ı zikredilmesinin sırrı ve diğer ayetlerdeki tahkike ve izaha muhalif olarak mahiyet-i küfriyenin tafsilatına ve ehl-i nifakın temessük ettikleri şüphelerine pek az temas edilmesinin hikmeti ve yalnız elfaz-ı Kur'aniyenin ince işaret ve delaletlerinin ehemmiyetle beyan edilmesinin sebebleri vardır.

...Maahâza, kaleme aldığım şu İşârât-ül-İ'caz adlı eserimi, hakikî bir tefsir niyetiyle yapmadığım; ancak ulema-yı İslâmdan ehl-i tahkikin takdirlerine mazhar olduğu takdirde, uzak bir istikbalde yapılacak yüksek bir tefsire bir örnek ve bir me'haz olmak üzere o zamanların insanlarına bir yadigâr maksadiyle yaptım.
Said Nursî

Evvelâ: Şu İşârât-ül-İ'caz adlı eserden maksadımız; Kur'anın nazmına, lâfzına ve ibaresine ait i'caz işaretlerini ve remizlerini beyan etmektir. Çünkü, i'cazın mühim bir vechi, nazmından tecelli eder. Ve en parlak i'caz, Kur'anın nazmındaki nakışlardan ibarettir.
(Kitap'tan Sf. 13)
Stok Kodu
3000152100449
Boyut
165-240
Sayfa Sayısı
359
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1990-12
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
Şamua
Dili
Osmanlıca
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat