Tarikat Sermayesi:1İslam Ekonomisinin Eleştirisi

%5
İslam Ekonomisinin Eleştirisi,Faik Bulut
"İslam ekonomisi" var mı? Varsa eğer, nasıl bir sistemdir? "İslam ekonomisi" denen şey nasıl oluyor da aynı anda hem feodal, hem kapitalist, hem de sosyalist ekonominin unsurlarını barındırabiliyor?

İslam ekonomi tarihi, çağlar boyunca hangi süreç ve aşamalardan geçti? İslam dininde haram sayılan "faiz, tefecilik, borsa oyunları, sigortacılık" faaliyeti, tarih boyunca gerçekten yasaklandı mı, yoksa şeriat hileleri yoluyla mı uygulandı?

Diğer dinler, ekonomik bakımdan İslamiyeti nasıl etkiledi? İslam; serbest piyasacılığı, tekelciliği, karaborsacılığı, spekülasyonları önleyebilir mi? İslam ekonomi modeli kimler tarafından icat edildi, nerede başlatıldı? Petrodoların buradaki etkisi nedir?

İslam bankacılığı ile yeşil sermaye Türkiye"ye nasıl girdi? Şeriatçılığın yükselmesindeki katkıları ne oldu? Geleceği nasıl yönlendirecekler? Tarikat holdingleri nereden çıktı, hangi zemin üzerinde büyüdü?

"Sermayenin dini olmaz" sözü ne anlama geliyor?

İslamcı şirketler gerçekten siyasetle uğraşmıyorlar mı?

Elinizdeki kitap, Türkiye"de pek tanınmayan bir alana el atarak olayın tarihi perde arkasını irdeliyor; yukarıdaki sorulara
Stok Kodu
9789756828102
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
287
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1999
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat