Evvele Yolculuk

%25
Evvele Yolculuk,Mahmud Erol Kılıç

Liste Fiyatı : 15,00 TL
İndirimli Fiyat : 11,25 TL
(Bu ürünü aldığınızda 11 puan kazanacaksınız)
   11

Temin süresi 4 iş günüdür.

Adet
Hikmetin dili, sembol ve sükuttur lakin “aşk söyletir / dert ağlatır“ sırrından hareketle, Muhammedî nurun çeşitli düzeylerdeki tecellilerinden söz açan böylesi bir konuşmanın ülkemizin nadide bilgin ve araştırmacılarından Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç'la yapılması kaçınılmazdı. İrfan düşünce tarihinin en yetkin araştırmacılarından Kılıç'la özellikle Mağripli büyük bilge Muhyiddin İbnü'l-Arabî'yi eksene alarak konuştuk. Sufilik düşüncesini merkeze alarak felsefe, edebiyat, şiir, sanat, politika konuştuk.
İlahî aşkın sırlarından, Efendimiz'in (sav) hakikatinden, hermetik bilgelikten, kadim Yunan'daki “sophia“dan, nazarî tasavvufun tarihinden, Şeyh-i Ekber'in zengin dünyasından, Kur'ân'ın tevil ve tefsirine ilişkin yöntemlerden ve sırlardan söz ettik.
Nazarî tasavvufun tarihi bir bakıma Muhyiddin İbnü'l-Arabî ile başlıyor. Bunu sorduk hocaya. İrfanî geleneğin gürbüz damarları, Şeyh-i Ekber'den mutlaka beslenmiştir ve bu etki günümüzde de sürüyor.
Kılıç, tasavvufun bütün semavî öğretilerin bâtınî boyutu olduğunu söylerken, irfan ve hikmet gelenekleri arasındaki farkı da vurgulamayı ihmal etmiyor.
Cüneyd-i Bağdadî'nin ifadesiyle, “Allah'ın bizi bizde öldürüp Kendinde ebediyen diri kılması“ olan tasavvuf, nebilerin varisleri olan kâmil velilerin, bilgelerin ve irfan ehlinin, aşk, irfan ve velayet yoludur.
Yine bir başka ifadede tasavvufun, “hâdis olanın kadîm olana bitişmesi“ anlamına gelen saf ve katışıksız tevhidin de özü ve esası olduğu düşünülecek olursa, kâmil veliler bir bakıma, bir tecdid gerçekleştirmiş olan nebilerin varisleri olarak zihnimizi tevilin içine çekiyor, bizi evvel olana, kökene götürüyorlar.
Biz de Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç hoca ile, “evvel“e doğru bir yolculuk gerçekleştirmek üzere söyleştik. İrfan merkezli her şeyi konuştuk. Bu açıdan kitap hoş bir sohbet üslubunda oldu. Hiç şüphesiz dikkatli okuyucu satır aralarından çok fazla demir leblebi bilgi ayıklayacaktır. Biz konuşturduk gerisi size kalmış...
Hoca ile yaptığımız bu kapsamlı söyleşi dışında, kitapta Yüzakı dergisinin 22. sayısında (Aralık, 2006) Hz. Mevlânâ'ya ilişkin kendisiyle yapılan söyleşiden ve hermetik felsefe üzerine Divan (C.V) dergisinde çıkan yazısından da katkılar bulunuyor. Hocanın yoğun işleri arasında bu kitabı ondan koparmada ısrarla ve azimle çalışan Sufi Yayıncılık'ın değerli editörü Emine Eroğlu ile son okumayı yapan, hocanın talebelerinden Ercan Alkan'a ve emeği geçen herkese şükran borçluyuz.
(Tanıtım Bülteninden)

Stok Kodu
9789759161255
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
208
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-09
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat