Japonya'dan Hayalet Hikayeleri

%20
Japonya'dan Hayalet Hikayeleri,Petek Kitamura
Japonya'dan Hayalet Hikayeleri Bin yılı aşkın Japon tarihinin bütün aşamalarında ve milli folklorunda, hayalet, hortlak, şeytan, cin, peri ve ruhlara dair inançlar, onlara ait masal ve hikayeler büyük yer tutar. Bugün bile Japon televizyonları bu konularda pek çok film gösterir; kişilerin başına gelmiş olayları dramatize ederek televizyon programı olarak sunar; programa katılanların görüşlerini alarak tartışmalar düzenler. Bu konular işleyen ve yüzyıllardan beri anlatan pek çok Japon masalı varır.
Bu boş inanç ve hurafeleri, Japon Shinto inancı da, Çin ve Hindistan'dan Japonya'ya gelmiş olan Budizm ve Taoizm de desteklemekte hatta gelişip dağılmalarına yardımcı olmaktadır. Japonya'da günümüzde de, Shinto ve Budist adetleri, kişiden kişiye, kişilerin inanç düzeylerine bağlı bazı farklılıklarla uygulanmaya devam eder. Japonların çoğu -her yaşta- bu hikayelere inanır ve göremedikleri varlıklardan korkarlar. Bu hikaye ve efsanelerin benzerleri farklı ülkelerde de üretilir ve kuşaktan kuşağa aktarılarak yenileri yaratılıp geliştirilmeye devam edilir.
Folklor değişik doğal olaylarını açıklayarak ve toplum tarafından anlaşılacak bir hale gelmesini sağlayarak ilerler, gelişir.
Bu kitapta hem büyükler hem de küçükler için, bir sürü Japon hikayesi ve masalı anlatmaya çalıştım, umarım hoşunuza gitmiştir. Kısa bir süre için de olsa, sizi farklı bir kültürün ürettiği hayal alemlerine götürebilmiş; Japonların günlük yaşamlarında izleri görülen simge ve inançlarla tanıştırabilmişsem ne mutlu bana. Japonyadan Hayalet Hikayeleri, Petek Kitamura, 9789756103142, TaksimTaksim
Stok Kodu
9789756103142
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
172
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-08
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat