Tarem Yayınları Sempozyum Serisi'nin ilk kitabı olan "2008'den 1908'e Bakmak", 27 Aralık 2008 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirilen konferansın metinlerinden oluşuyor. 2. Meşrutiyet'in yüzüncü yıldönümü dolayısıyla yapılan akademik toplantıların sonuncusu olan bu çalışma, bir grup yüksek lisans öğrencisinin girişimi ve alanında uzman akademisyenlerin danışmanlığında gerçekleştirildi. 1908'i öncesi ve sonrasıyla sosyal, ekonomik ve siyasi ortamına ilişkin yeni veriler ışığında tartışmaya açmayı amaçlayan kitabımızın, yalnızca tarihe ilgi duyanlar için değil, bugünü anlamak isteyenler için de önemli bir kaynak olacağını düşünüyoruz.

1908'i farklı açılardan ele alan metinlerde, dönemin fikir hayatı, sosyal hareketleri ve hak ve özgürlük mücadelelerini bulacaksınız. Mutlu Dursun ve Tutku Vardağlı'nın hazırladığı kitapta, Prof. Dr. Taner Timur, Prof. Dr. Fikret Adanır, Prof. Dr. Zafer Toprak, Prof. Dr. Mete Tunçay, Doç Dr. Serpil Çakır, Doç. Dr. Fatmagül Demirel, Özlem Güneş, Dr. Sacit Kutlu ve Chris Stephenson, "darbe mi, devrim mi'" tartışmalarının ötesinde 2. Meşrutiyet'i akımları, sosyal hareketleri ve önemli portreleri ile değerlendiriyorlar.

Kitabın "1908 ve Özgürlükler Mücadelesi" başlıklı ilk bölümünde; basında sansür, işçi ve kadın hareketleri ile Kürt-Ermeni ilişkilerini ele alıyor. İkinci bölümde ise, "Uluslararası İlişkiler, Milliyetçilik ve Emperyalizm" başlığı altında; "Şark meselesi" bağlamında dönemin siyasal gelişmelerine, milliyetçilik ve emperyalizm gibi akımlara ve bu akımlara yön veren bazı portrelere yer verildi. "2. Meşrutiyet Albümü" başlığını taşıyan son bölümde, konferansta da sunulan görselleri bulabilirsiniz.
Stok Kodu
9786058920026
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
168
Basım Yeri
İsanbul
Basım Tarihi
2009-10
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat