Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın ve kazanılan zaferin yarattığı ortam ve koşullarda kurulabilen Cumhuriyet, artı ve eksileriyle toplumumuzun tarihinde köklü bir dönüm noktasıdır; ama ne bir “Milat“tır, ne de geçmişle tüm bağları koparan mutlak bir kesinti.
Cumhuriyet döneminin ve aslında bütün bir 20. yüzyılın Türkiyeli kadınlar açısından bilançosunu çıkartmak üzere yola çıkan bu kitap, aynı zamanda günümüzün tartışma ve bakış açılarının da bir bilançosunu içeriyor. Bu niteliğiyle de tarihin bu noktasında kadınların toplumun özel ve kamusal tüm alanlarındaki konumları, kendi kimlikleri ve rolleri ile ilgili düşünceleri, geçmişe ve geleceğe bakışlarıyla ilgili önemli bir saptama yapıyor.
(Arka Kapak)
IDeEFIXE'in notu: Kitapta: Fatmagül Berktay, Leyla Kırkpınar, Ayşe Durakbaşa, Zehra F. Arat, Tennur Koyuncuoğlu, Zehra Toska, Ayşe Kadıoğlu, Firdevs Gümüşoğlu, Erendiz Atasü, Çiğdem Kağıtçıbaşı, Ferhunde Özbay, Pınar İlkkaracan, Aynur İlyasoğlu, M. Canan Arın, Tahire Erman, Sibel Kalaycıoğlu, Helga Rittersberger, Ayşe Güneş-Ayata, Yeşim Arat, Yıldız Ecevit, Hayat Kabasakal, Feride Acar, Nermin Abadan-Unat, Şirin Tekeli, Zülal Kılıç ve Meryem Koray'ın yazıları bulunmaktadır.
Stok Kodu
9789757306412
Boyut
190-240
Sayfa Sayısı
375
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1998-10
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat