1920'lerin o ünlü özdeyişi: “Köylü memleketin efendisidir“; popülist bir söylemden ve ülke nüfusunun yüzde 80'ini meydana getiren köylü kitlelerine paternalist bir selamdan mı ibaretti?
Kuşkusuz daha fazla, daha anlamlı bir şey: Bir emir, bir istem ve özlemdi. Yorgun, yoksul, kendi içine kapalı milyonlara; “uyanın, silkinin, olmanız gereken yere yükselin“ çağrısı yapılıyordu. Sonraki yıllarda köylü memleketin efendisi olamasa da, özellikle 1950'lerden sonra, popülist politikaların oy deposu olarak ön plana geçti. 1970'lere gelene kadar, ülke nüfusunun çoğunluğunu oluşturmayı sürdüren, 1990'larda kentsel nüfusa oranla gerileyen tarımcı köylü nüfus; tarım kesimi ve kırlar; 1980'lere gelene kadar her dönemde, hem siyasal hareketlerin, hem ekonomi politikalarının, hem sosyal bilimlerin gündeminde baş köşelerde kaldı.
75 Yılda Köylerden Şehirlere kitabı, 75 yıl boyunca kırsal Türkiye'yi, köyü, köylüyü, Cumhuriyetin kurucu kadrolarından günümüze tarım ve köylü politikalarını ve güncel sonuçlarıyla da önem kazanan göç olgusunu çeşitli yönleriyle sergilemeyi, hatırlatmayı amaçlıyor.
75 Yılda Köylerden Şehirlere, 1990'lar Türkiye'sinde gündemin arka sıralarına atılmaya “göç“ dalgalarıyla cevap veren bir kesimin 75 yıllık macerası.
(Arka Kapak)
IDéEFIXE'in notu: Kitapta, Oya Köymen, İlhan Tekeli, Selim İlkin, Muzaffer Sencer, Gülten Kazgan, Sadullah Usumi, Şevket Pamuk, İzzettin Önder, Meriç Öztürkcan, Korkut Boratav, Kemal Arı, A. Adnan Akçay, Behice Boran, Mübeccel Kıray, Çağlar Keyder, Bahattin Akşit, Cavit Orhan Tütengil, Fakir Baykurt, Mahmut Makal, Türkan Çetin, Pakize Türkoğlu, M. Hadi İlbaş, Ahmet İçduygu, İbrahim Sirkeci, Ferhunde Özbay, Mümtaz Peker, İpek İlkkaracan, Pınar İlkkaracan, Gülay Kayacan'ın yazıları yeralmaktadır.
Stok Kodu
9789757306436
Sayfa Sayısı
359
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1999-02
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat