Zaman zaman dramatik kopuşların yaşandığı, Batı'daki birkaç yüzyıllık toplumsal gelişmenin ülkemizde onyıllara sığdırılmaya çalışıldığı son yüz yılın toplumsal-siyasal tarihini; Türkiye insanının kulluktan tebaalığa, ondan da yurttaşlığı doğru bir yürüyüşü olarak özetlemek mümkün.
Bu yürüyüşün neresindeyiz? Sonuna yaklaştık mı, yoksa kuyruğunu kovalayan kedi gibi, durduğumuz yerde mi dönüyoruz?
Bu kitaptaki yazılar “zor zanaat“ olan yurttaşlığa doğru 75 yılda katedilen yolu, bu yolda önümüze çıkan tarihsel, toplumsal, ideolojik engelleri; ayrıca birey olarak yurttaşlık yolunda “ev ödevimizi“ yapıp yapmadığımızı ve kimlik arayışımızı sorguluyor.
75 yılda Tebaa'dan Yurttaş'a Doğru kitabında on dokuz bilim insanının konuyu değişik bakışlardan, çeşitli boyutlarıyla inceleyen yirmi bir yazısı yer alıyor. Bu niteliğiyle kitap, sadece yürünen yolun değil, çeşitli renkleriyle fikirlerin ve güncel tartışmaların da bir bilançosu.
(Arka Kapak)
Kitap, Artun Ünsal, Rona Aybay, Metin Heper, Ercan Eyüboğlu, Yeşim Arat, İpek İlkkaracan, Pınar İlkkaracan, Fazıl Sağlam, Süheyl Batum, Bozkurt Güvenç, Taner Timur, Nuri Bilgin, Ergun Özbudun, Ayşe Ayata, E. Fuat Keyman, Ahmet İçduygu, Ayşe Kadıoğlu, Aydın Uğur, İlkay Sunar, Ersin Kalaycıoğlu ve Sencer Ayata'nın yazılarından oluşmaktadır.
Stok Kodu
9789757306399
Sayfa Sayısı
255
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1998-12
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat