Selçukluların Dini Siyaseti1040-1092

%20
Selçukluların Dini Siyaseti,Ahmet Ocak
Selçukluların Dini Siyaseti Selçukluların Dini Siyaseti adlı bu çalışma; Şii ve Sünni halifelikler olmak üzere iki kutba ayrılan, aynı zamanda pek çok siyasi teşekkülün meydana geldiği İslam coğrafyasının XI. Yüzyıldaki durumunu ve Selçukluların Sünni düşüncenin hamisi olarak onun gelişmesi için gösterdiği çabaları, Şii, Batıni, Karmatilik gibi Ehl-i Sünnet dışı akımlara karşı verdiği mücadeleyi ana kaynaklara dayanarak ortaya koyan bir araştırmadır. Ayrıca eser; Selçuklular döneminde mezhepleri, tasavvuf hareketlerini, Selçukluların bunlara karşı yaklaşımını, topraklarındaki Gayrimüslim tebaanın vaziyetini ve Selçukluların onlara karşı aldığı tedbirleri de ihtiva etmektedir. Bunların yanında; Halifeler ile sultanların kendi otoritelerini tesis için birbirleriyle mücadelelerini, İslami gelenekten gelen halifelik ve dünyevi otoriteyi temsil eden sultanlık kurumlarının meşruiyetlerini, karşılıklı hak ve vazifelerini, konunun hukuki boyutlarını göstermek isteyen devrin büyük alimlerinin yazdığı eserlerle problemleri çözme gayretlerini, canlılığını günümüzde de devam ettiren meselelerin Selçuklular zamanındaki durumunu ve halen çok tartışılan din-devlet ilişkilerini kendi tarihimizdeki uygulamalarıyla gözler önüne seren bir çalışmadır.
Osmanlı Döneminde İmamlar ve Bir İmamın Günlüğü adıyla sunulan bu çalışma, iki kısımdan müteşekkil olup, imamlar ve hatib, müezzin gibi sair cami görevlilerine dair olan birinci kısım, geniş bir arşiv taramasına dayandırılmış olarak bu konu hakkında yapılmış ilk özgün araştırmadır. İkinci kısımda yer alan, İstanbulda Soğanağa Camii imamının, kendi devrindeki siyasi gelişmeler, azil ve tayinler, mahallesinde olup bitenler ve ailesi hakkındaki kayıtlar içermekte olan Günlüğü, yine ilk defa olmak üzere ilim alemine sunulmaktadır.

Dr.Ahmet Ocak Kimdir'
1958 Ardahan-Posofta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Karsta tamamladı. 1981 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve beraberinde Ankara Yüksek Öğretmen Okulunu bitirdi. Mezuniyetini müteakip uzun süre M.E.B.na bağlı değişik okullarda öğretmenlik yaptı.
1990 senesinde İnönü Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Genel Türk Tarihi Anabilim Dalında Yüksek Lisansa başladı. 1991 senesinde aynı üniversitenin Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği Bölümüne Araştırma Görevlisi olarak atandı. 1993te Nizamiye Medreseleri adlı teziyle Yüksek Lisansını, 1999da ise Selçukluların Dini Siyaseti ve İslam Alemi (1040-1092) adlı çalışmasıyla Doktorasını tamamladı. Selçukluların Dini Siyaseti, 1040-1092, Tarih ve Tabiat Vakfı Yayınları / Tatav, 9789756596098, Ahmet Ocak
Stok Kodu
9789756596098
Boyut
160-235
Sayfa Sayısı
445
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat