Asâkir-i Mansûre-i Muhammediyye Ordusu ve Seraskerlik

%20
Asâkir-i Mansûre-i Muhammediyye Ordusu ve Seraskerlik,Veli Şirin
Asâkir-i Mansûre-i Muhammediyye Ordusu ve Seraskerlik Veli Şirin Asakir-i Mansure Ordusu ve Seraskerlik adlı bu eserinde önce, yeniçeriliğin bozulma seyri ve ıslahına yönelik faaliyet ve teşebbüsleri değerlendirmiştir. Daha sonra esas itibariyle Yeniçeri Ocağının 1826 yılında ortadan kaldırılmasını ayrıntılı olarak incelemiştir. Ocağın kaldırılmasını müteakip bunun yerine ikame edilen Asakir-i Mansure Ordusu, kuruluşu, teşkilati, talimleri, kıyafetleri ve zaman içerisinde geçirdiği değişiklikler bakımından değerlendirilmiştir.
Bu çerçevede yeni teşkil edilen Asakir-i Mansure Ordusunun kumandanı olan serasker, vazife v e sorumlulukları açısından konu edilmiş; 1826-1908 yılları arasında bu makama yapılan atamalar ve seraskerlerin görev süreleri ile biyografileri ele alınmıştır. Bu kısımda seraskerlik makamına 58 atamanın yapıldığı, ancak bunların bazılarının mükerrer atamalar olduğu, dolayısıyla 28 farklı şahsın serasker tayin edildiği; 1908'den itibaren de seraskerliğin Harbiye Nezareti'ne dönüştürüldüğü belirtilmiştir.
Metne ek olarak konulan kısımlarda, Asakir-i Mansure'nin nizamnamesi, karakollarda görev yapacak nizamiye askerlerinin talimnamelerine ait transkripsiyonlu metinler sunulmuş; konuyla ilgili belge örnekleri ve kronolojik bir sıra takip edilerek çeşitli dönemlere ait er, subay, silah ve flama resimleri ilave edilmiştir.

Veli Şirin Kimdir'
1952'de Afyon-Sandıklı Yavaşlar Köyü'nde doğdu. İlkokulu Yavaşlar'da, ortaokul ve liseyi Eskişehir Yunusemre İlköğretmen Okulunda tamamladı. İstanbul Çapa Yüksek Öğretmen Okulunu ve İ.Ü Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü bitirdi.
Tarih öğretmeni olarak çeşitli liselerde çalıştı. Birçok dergi ve gazetede tarih ve kültür konularında yazıları yayınlandı. 1986 yılında lise 3. Sınıflar, 1987-1988 yıllarında ise lise 1 ve 2. Sınıflar için tarih ders kitapları hazırladı. Bu ders kitaplarını 1994 yılında ders geçme ve kredi sistemine göre yeniden düzenledi. Anahatları ile Siyasi ve Kültürel Osmanlı Tarihi isimli eserinde (İstanbul 1996;1999) Osmanlı tarihini özlü bir şekilde tanıtmıştır. Açıklamalı Tarih Atlası isimli eserinde de (İstanbul 1997) hazırladığı haritalar tarihi bilgilerle desteklenmiştir.
1989-2001 yılları arasında Özel Erenköy Güneş Lisesi Müdürlüğü yapan yazar, evli ve iki çocuk babasıdır. Asâkir-i Mansûre-i Muhammediyye Ordusu ve Seraskerlik, Tarih ve Tabiat Vakfı Yayınları / Tatav, 9799756596080, Veli Şirin
Stok Kodu
9799756596080
Boyut
165-235
Sayfa Sayısı
143
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2002
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat