On Binlerin YürüyüşüBir Yunan Tümeninin Kaçış Öyküsü

%20
On Binlerin Yürüyüşü,Ali Soysal
Kurtuluş Savaşında bir Yunan Tümeninin Anadoludan kaçış macerası... Binlerce silahlı insana sivillerin de katılmasıyla gitgide kalabalıklaşan bir insan sürüsü... İzine ulaşılması ümitsiz gibi görünen heyecanlı ve yaşanmış bir olayın romanlaştırılmış öyküsü.

Müstakil Yunan Tümeni, Kurtuluş Savaşı başladığında Anadoluda bulunan on beş Yunan tümeninden biriydi. Büyük bozgun sonrası Anadoludan kaçabilen üç tümenden biri olan bu askerî birim, dost kuvvetlerin desteğinden tamamen mahrum ve denizden oldukça uzakta bulunmaktaydı. Yol boyunca katılan siviller ve döküntü Yunan Askerleriyle beraber mevcudu 17 bini aşan tümen, birçok Yunan askerî biriminin yaptığının aksine teslim olmayı reddetmiş, ümitsiz gibi görünen savaşımlarla yoluna devam etmişti.

29 Ağustos 1922 günü, saat 09.15de verilen tarihî bir emirle, Eskişehire bağlı Seyitgazide konuşlanmış bulunan Müstakil Tümenin Anadoludaki büyük kaçış harekâtı başlamıştı. Türklerle meskûn ve Türk süvarilerinin cirit attığı bir araziye çıkıyorlardı. Bu emir aynı zamanda heyecanlı, büyük bir serüvenin de başlangıcıydı.
Stok Kodu
9786054534579
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
176
Basım Tarihi
2014-09
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat