21.yüzyılda Abd'nin Küresel Stratejileri

%20
21.yüzyılda Abd'nin Küresel Stratejileri,Abdullah Özkan
21.yüzyılda Abd'nin Küresel Stratejileri Her krizi doktrinimizin en dar kalıbı olan askeri müdahale yaklaşımıyla çözmeye çalışmak ABD'yi çökertti. Dış politikada artık daha gerçekçi bir çizgi izlenmesi gerekiyor. Neo-conizm, tarihin tozlu raflarında, başarısız ideolojiler arasında yerini almalı. Çünkü artık benim dahi destekleyemeyeceğim bir şekil aldı..."
Francis Fukuyama

Dünyaya kalıcı bir şekilde hakim olma niyetiyle yola çıktık ama sonra kendi başımıza kaldık... Korkulan, nefret edilen, yozlaşan ve yozlaştıran, devlet terörizmi ve rüşvetlerle düzeni sağlamaya çalışan megaloman Amerika, bütün dünyayı karşısına almış durumda...Napolyonun aslanına binmiş durumdayız. Ancak nasıl geri ineceğimizi bilmiyoruz...
Chalmers Johnson

Amerikanın dış politikası, hertürlü düşünce ve denetimden yoksun olarak akan nehir misali bir yerlere doğru sürüklenip gidiyor..
Emmanuel Todd

Bush yönetiminin Stratejik Önalıcılık Doktrini, tek taraflı bir biçimde uygulandığı takdirde sınırı olmayan, BM ya da uluslararası hukuka hesap vermeyen, sorumlu hükümetlerin kollektif kararlarına dayanmayan ve daha da kötüsü pratik bir zorunluluk olduğuna dair inandırıcı bir gerekçe gösterilmesini gerektirmeyen bir doktrindir.
Richard Falk

Bush görevinden ayrıldığında Amerika çok daha zayıf bir hale gelecek.
Immanuel Wallerstein

ABD, sadece ülkenin karekterini değil, dünyadaki rolünü de değiştiren aşırı bir ideolojinin elindedir. Hükümet, daha önceden olmadığı gibi otoriter ve zalimce davranmaktadır. Bush yönetiminin politikaları, yalnızca Amerikanın dünyadaki durumunu etkilememekte, aynı zamanda yurt içinde orta sınıfın ve fakirlerin aleyhine zenginlere yaramaktadır.
George Soros

Hegemonyaya destek verenlerin ortaya koyduğu dış politikanın sadece gaz pedalı var, fren pedalı yok. Bu kişilerin sadece tekyanlılığa ve hegemonyaya odaklanmaları ABD için kötü sonuçlar doğurabilir.
Joseph Nye 21.yüzyılda Abd'nin Küresel Stratejileri, Tasam Yayınları, 3001942100039, Abdullah Özkan
Stok Kodu
3001942100039
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat