Yükselen Afrika ve Türkiye TASAMın organize ettiği, Türk Afrika ilişkilerinde yeni bir dönemin kapılarını aralayan I. Uluslararası Türk Afrika Kongresi metinlerinin titiz bir derlemesi olan bu kitap,Afrikada Sömürgeciliğin XIX. Yüzyılın İkinci Yarısına kadar kurulamamasında Osmanlı Devletinin Rolünden 11 Eylül, Dünya Siyaseti ve Afrika ya, Afrikadaki Güvenlik Sorunları, Avrupaya Yansımaları ve Çözüm Önerilerinden, Türkiye Afrika Ekonomik İlişkilerine kadar birbirinden farklı bakış açılarını ve konu başlıklarını bir araya toplaması bakımından oldukça kapsamlı güncel bir kaynak kitap olarak dikkat çekmektedir.

Bugün üye sayısı 57ye ulaşan ve üyelerinden 27si Afrikada bulunan İslâm Konferansı Teşkilatının önemli bir kısmını gelişmekte olan ülkeler oluşturmaktadır. Bu nedenle, İKÖ gelişmekte olan tüm ülkeleri desteklemekte ve her zaman onlarla dayanışma içinde hareket etmektedir.

Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu
İslâm Konferansı Örgütü Genel Sekreteri

The Organization of Islamic Conference (OIC), reaching 57 today, out of which 27 are in Africa, constitute a substantial part of the group of developing countries. For this reason, the OIC supports all developing countries and demonstrates, in every occasion, solidarity with them.
Prof. Ekmeleddin Ihsanoglu
The Secretary General of the Organization of Islamic Conference


Bu kongre, modern Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Kemal ATATÜRKün verdiği mesaj doğrultusunda Türk hükümetinin dünyada edindiği güçlü siyasi konumu pekiştirmesinin, daha adil, barışçı ve dayanışma içinde bir dünya oluşturulmasına verdiği katkının güçlü bir ifadesidir. Bu kongre, Türkiyenin Afrikayla ilişkilerine yeniden göz atıp yeni bir sayfa açmayı hedeflediği bir günün ifadesidir.
Afrika Birliği 53 ülkeyi kapsamaktadır. Bu 53 ülke, Birleşmiş Milletler Genel Komisyonunda %30luk bir oya karşılık gelmektedir. 53 Afrika oyu, diğer dostlarımız ve ortaklarımızınkilerle birleşince, Birleşmiş Milletlerde büyük bir güç oluşturmaktadır. Bu güç sayesinde uluslararası ilişkileri dengeleme fırsatımız olacaktır.
Prof. Dr. Alpha Omar Konare
Afrika Birliği Komisyonu Başkanı, Mali Cumhuriyeti Eski Devlet Başkanı

This congress is, in accordance with the message given by Kemal ATATURK, the expression of strengthening the sound political position Turkish government gained in the world, of their contribution to the formation of more fair, peaceful and united world. This congress is the expression of a day that Turkey revises its relations with Africa and aims to open a fresh page. Because existing ties between Turkey and Africa refer to traditional relations that go back to Ottoman era. These relations in Ottoman era were not confined to only Northern Africa but also contained Eastern and Western Africa as well.
The African Union consists of 53 countries. These 53 countries correspond to 30% of the votes in the United Nations General Assembly. 53 African votes, with other fellows and partners, constitute an important power. Through this power we will have the opportunity to balance the international relations.
Prof. Alpha Omar Konare
Chairman of the African Union Commission


Geçmişte, Afrika halklarının özgürlük ve ulusal bağımsızlık yolundaki haklı mücadelesiyle daima dayanışma içinde olduk. Bugün de, Afrika Birliğinin ve Afrika uluslarının barış, demokrasi, kalkınma ve refah yönündeki çabalarını etkin şekilde desteklemeye devam ediyoruz..... Afrikaya olabilecek her alanda yardımda bulunulması bir insanlık borcudur.

Doç. Dr. Abdullah Gül
Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı

In the past, Turkey has always acted in solidarity with the peoples of Africa during their legitimate struggle for liberty and independence. Today, we continue to actively support the African Union and the African nations in their efforts for achieving peace, democracy, development and prosperity.... I would like to give the following message: Mankind is indebted to Africa. We all owe it to Africa.
Associate Professor Abdullah Gul
Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs


Geleceğin Asyada ve Afrikada olduğu bir dönemde bizim rolümüz nedir' Asya ve Afrikadan daha fazla pay alabilmek mi' Sadece maddi menfaatler mi' Yoksa acı tecrübelerini Asya ve Afrika ile (ki toprağımızın önemli bir kısmı Asyadadır) birlikte yaşadığımız acıların ve kötülüklerin tazelenmesi olarak mı anlıyoruz' Hayır. Biz, medeniyetimizin en temel öğesi olan ikinci bir dünyanın olduğu inancı ile hareket eden, bu anlamda hayatını şekillendiren, bu anlamda dünyayı kullanan, teknolojisini buna göre geliştiren bir medeniyetin mensupları olarak kardeşlik ve dostluk içerisinde birbirimizi suiistimal etmeden karşılıklı menfaatler çerçevesinde işbirliği yapmamız gerektiğine inanıyoruz.
Süleyman Şensoy
Türkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı


What is our role in an era where Asia and Africa are the major actors' Is it to get more shares from Asia and Africa' Is it solely material interests' Or is it to refresh the sorrowful experiences we had with Asia and Africa, since most of our land belongs to Asia' No. we as members of a civilization of whose essential pillar is belief in the eternal life hereafter, should behave, shape our life, see the world, develop technology from this point of view and have to cooperate along with mutual interests without misusing good will of each other.
Suleyman Sensoy
Chairman of Turkish Asian Center For Strategic Studies Yükselen Afrika ve Türkiye, Tasam Yayınları, 3001942100049, Ahmet Kavas, Hasan Öztürk
Stok Kodu
3001942100049
Boyut
140-220
Sayfa Sayısı
368
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-3
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat