Türkiye ve Asya Ülkeleri Siyasi Ekonomik İlişkiler

%20
Türkiye ve Asya Ülkeleri Siyasi Ekonomik İlişkiler,Komisyon
Asya deyince benim aklıma gelenleri şöyle özetlemek istiyorum, dünya nüfusunun %56'sı, İslam dünyasının tamamına yakını, Türk dünyasının tamamı, en önemli enerji kaynaklarının çok büyük bir kısmı, alternatif enerji kaynaklarının yine çok büyük bir kısmı, bütün stratejik kavşakların yine büyük bir kısmı, yükselen yeni devler, yeni ülkeler ve tarihin seyri içerisinde önlenemez sosyolojik bir yükseliş. İdealizme ve refaha aç milyarlarca insan. Bunlara benzer bir çok perspektifi ve potansiyeli içerisinde barındıran Asya için 24 ülkenin katılımıyla dostluk, kalkınma ve işbirliği perspektifinde bir aradayız. Yine biraz belki felsefi olacak belki sosyolojik bir değerlendirme olacak ama duygusal zeka Asya, matematik zeka Batı; kalp Asya, beyin Batı; ruh Asya, beden Batı gibi tanımlamalar da yine sosyologlar tarafından yapılmaktadır. Tabi bunlardan hangisinin diğerinin daha fazla yönlendirdiği ya da hangisinin daha yaşanabilir bir dünyaya sebep olduğu tartışılabilir, konuşulabilir.
Süleyman Şensoy / TASAM Başkanı

Dünyadaki gelişmeleri takip ederek, Türkiye'nin ikili, bölgesel ve çok taraflı uluslararası ilişkilerine tarihi, kültürel, siyasi, iktisadi, hukuki, sosyolojik ve jeopolitik yapısına ve sosyo-kültürel problemlerine yönelik bilimsel araştırmalar, incelemeler yaparak çözüm üretmeyi amaçlayan Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi TASAM tarafından gerçekleştirilen I. Uluslararası Türk-Asya Kongresi'ne katkıda bulunmaktan memnuniyet duymaktayız.
İnanıyorum ki, siz değerli konukların katılımı ile gerçekleştirilen bu kongre, Türkiye ile katılan ülkeler arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesine önemli bir katkı sağlayacaktır.
Hakan Fidan / TİKA Başkanı.
Stok Kodu
9789756285281
Boyut
140-210
Sayfa Sayısı
428
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat