Tekin İmf Kıskacında Türkiye1946-1980

%20
Imf Kıskacında Türkiye,Yalçın Doğan

Liste Fiyatı : 14,50 TL
İndirimli Fiyat : 11,60 TL
(Bu ürünü aldığınızda 11 puan kazanacaksınız)
   11

Temin süresi 5 iş günüdür.

Adet
IMF Kıskacında Türkiye, 1946´dan 1980 yılına dek Türkiye´nin Batı ile olan ekonomik ilişkilerine geniş bir bakış açısı getirirken, aynı zamanda IMF ilişkilerini irdeleyen ilk kitaptır.
Maliye Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı´nın resmi belgelerine dayanılarak hazırlanan bu kitapta, bugüne dek perde arkasında kalmış önemli olayların tümü gün ışığına çıkarılmaktadır. Salt devletin belgeleriyle yetinilmemiş; yine bugüne dek yayınlanmamış özel kesimin kimi toplantaları, bunlara ilişkin tutanaklar, özel kesimin sadece kendi içinde değil, IMF ile yaptığı toplantı tutanakları da yine bu kitapta sergilenmiştir.
Aradan beş yıl geçtikten sonra "IMF kıskacında Türkiye" yeniden aranır oldu. O zaman ne oldu da, beş yıllık bir aradan sonra kitap ikinci baskıya geçti'.. Sanırım, toplum yavaş yavaş 12 Eylül Şoku´nu atlatmaya başladı. Varolan kavramlar, kurumlar yeniden kendilerini bulmaya çalışıyor. Kendini bulma da önce tarihe dönmekle eş anlamlı hale geliyor. 12 Eylül üzerinde düşünürken, 24 Ocak Kararları üzerinde düşünmek istiyor. 24 Ocak Kararları´nı irdelerken bu kez biraz daha geriye gitmek zorunlu hale geliyor. O zaman da Türkiye ile IMF arasında 35 yıllık ilişkilerin öyküsü tazelenmek isteği ile karşı karşıya kalıyor.
Stok Kodu
9789754789959
Boyut
135-195
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1987
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
Standart
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat