"Tarihten on öykü.
Buradaki öyküler, romancıların sevecekleri türden korkunç gizemler, trajik kişilikler, karanlık adamlar ve ölümcül kadınlarla bezeli çılgınca öyküleri anımsatabilir Öte yandan tümü gerçek.
Efsanelerinden bağımsız olarak Bakunin'in ağır silueti, Lenin'in Sokratik görünüşü, fotojenik bir atlı olarak Panço Villa Che Guevara nın gölgesi... Erkek egemen dünyada tuzağa düşürülen kışkırtıcı Victoria Woodhull, talihsiz Elcanor Marx ve sosyetik sanatçı Tina Modotti... Devrim arayışı tuhaf zeminlerde sürer: Sakin bir İsviçre gölü, büyüleyici bir Akdeniz adası, Cezayir tepeleri, New York'un kibar mahalleleri ve batakhaneleri, Meksika çölleri*.* Fakat bir yüzyılın kahramanları, ancak Havana nın puslu dinginliğinde ortaya çıkarırlar kırılganlıklarını.
Vİdelier'in on öyküsünün yer aldığı kitabının kahramanları, tarihi kişiliklerden oluşuyor ve her biri, yaşamı bir ucundan tutarak, insani yönleriyle öykülerde kendilerine yer buluyor. Bu tarihi kişilerin öykülerini bir tarihçi ve edebiyatçının kurgusuyla okumak insana başka bir keyif veriyor.

Stok Kodu
9789755452234
Sayfa Sayısı
224
Basım Tarihi
2006-11
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat