Şairliği ve araştırmacı kimliğiyle tebarüz eden Bilkan, akademik eserlerinde nakilden çok tahlile önem verenlerden. Onu Nâbî divanı üzerinde yaptığı kapsamlı çalışmasıyla tanıyoruz. Yakaladığı ciddi ama rahat anlatım da akademik vadideki farklılıklarından.
Yazar Masal Estetiğinde insanlık tarihi kadar eski bir konuyla karşımızda: Masal. Her şeyin masalı anlatılır da masalın masalı anlatılmaz mı? Anlatılır elbet.
Masal tümüyle kendine ait bir dünya. Zıtların ahenk içinde bir arada olduğu, rüyalar ve mitoslarla karışık. Zaman zamansızlık, mekan mekan ötesi. Olağanüstü varlıklar, sihirli eşyalar, ya in ya da cin olan teb'a.... Mevlana. “Masallarda nice hikmetler, nice öğütler vardır“ derken masalın eğlence, vakit geçirme, çocukları oyalama gibi özelliklerinden çok daha farklı bir yönüne değiniyor. Zira Şark kültüründe masalın esas yapısını kıssadan hisse çıkarma esprisi oluşturuyor. Cemil Meriç'in de dediği gibi “Avrupa'da masal için önemli olan hikayenin kendisidir. Oysa Doğu kültüründe masaldan çıkarılacak ders esastır“ Bunun için klasik eserlerimizin birçoğunda dini ve tasavvufi telkin hayvan hikayeleriyle yapılır. Bu anlamda Mesnevi, Bostan, Gülistan, Marzubanname, Baharistan, Tutiname şark masal geleneğinin birer devamıdır.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9799753626063
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
144
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat