Ankara’da Gölge Oyunları - Gizli DosyalarGizli Dosyalar - Derin Sular

%30
Ankara'da Gölge Oyunları,Bülent Orakoğlu
'Hükümeti düşürmek amacıyla oluşturulmuş, yirmi beş ayrı birim var. Birim kelimesini kullandığımda birileri çok fazla rahatsız oluyor. Danıştay saldırısını, Atabeyler'i küre operasyonu'nu incelediğinizde, aynı adrese ulaşıyorsunuz..!'
Emniyet İstihbarat Dairesi Eski Başkanı Orakoğlu:
Darbe yapmayı düşünen kadro, siyasi bir lider aracılığıyla beni tehdit etti
27 Nisan Muhtırası hakkındaki tartışmalar devam ederken, Ankara'yı sarsacak en ciddi açıklama, Emniyet İstihbarat Dairesi Eski Başkanı Bülent Orakoğlu'ndan geldi. Orakoğlu, “darbeciler üç ay önce bana bir teklifle geldiler, tehditte bulundular“ dedi ve çarpıcı ilişkilere dikkat çekti.
Emniyet İstihbarat Dairesi Eski Başkanı Bülent Orakoğlu, darbe hazırlığı yapan ekiple ilgili dile getirilmeyen iddiaları ilk kez gün ışığına çıkarıyor. Hükümeti düşürmek amacıyla yirmi beş ayrı birim kurulduğunu yazan Orakoğlu “birim sözcüğünü kullandığımda birileri rahatsız oluyor“ diyor ve ekliyor: Atabeyler'i, Danıştay'a yapılan saldırıyı, Hrant Dink cinayetini incelediğimizde aynı adrese ulaşıyoruz!
Kitabında, iki yıldır yaşanan olayların perde arkasını anlatan Orakoğlu; hükümeti düşürmeyi amaçlayan örgütlerin, devletin emniyet ve istihbarat kurumlarına sızan kişiler ile Özel Harekat Dairesi'nde görevli bazı askerler tarafından kullanıldığını yazıyor. Bir siyasi parti liderinin üç ay önce kendisine yaptığı teklifi, yer ve zaman belirterek açıklayan Bülent Orakoğlu, Genç Subaylar Sendromu ve Genelkurmay-Emniyet çatışmasının bilinmeyenlerini ilk kez açığa çıkarıyor.
Bülent Orakoğlu'nun, Danıştay Saldırısı, Kızılelma Koalisyonu, Küre Operasyonu, 27 Nisan Muhtırası, Genç Subaylar Sendromu gibi konuları işlediği kitabında; cevabı verilen soruların bir kısmı şöyle:
Refah-Yol'un iktidardan uzaklaştırılmasının dile getirilmeyen en önemli nedeni neydi?
ABD'nin ve Kızılelma koalisyonunun rahatsız olduğu Hilmi Özkök, Genelkurmay Başkanı iken hangi kritik adımı atmıştı?
Kırmızı Kitap üzerine yapılan tartışmalarda gözden kaçırılan ayrıntı neydi?
Danıştay Saldırısı'nı düzenleyen Alparslan Arslan'ın başında olduğu “birim“in asıl görevi neydi?
Hükümet, Hrant Dink suikastından sonra nasıl bir bilgiye ulaşmıştı ki, derin çetelerin birbirleriyle ilişkilerini çözebildi?
Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt hakkında cep telefonlarına atılan mesajlar, Ankara'da yaşanan derin çatışmayı nasıl gün yüzüne çıkardı?
22 Temmuz Genel Seçimleri'nden sonra fiili darbe yapmayı planlayanlar kimler? Süreç nasıl işleyecek?
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789752635708
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
200
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-06
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat