Rüyadan İmparatorluğa: Osmanlı (Ciltli)Osmanlı İmparatorluğu'nun Öyküsü 1300-1923

%30
Rüyadan İmparatorluğa Osmanlı,Caroline Finkel

Liste Fiyatı : 45,00 TL
İndirimli Fiyat : 31,50 TL

Havale/EFT ile 31,12 TL
(Bu ürünü aldığınızda 31 puan kazanacaksınız)
   31

Temin süresi 5 iş günüdür.

Adet
Kuruluşundan 1923'e kadar Osmanlı tarihi... Osmanlı askeri tarihçisi Caroline Finkel'in Osmanlı arşivleri yanında Osmanlı'nın hükmettiği topraklardaki devletlerin de arşivlerinde araştırma yaparak, yeni yayınlanan makale ve araştırmaları ele alarak kaleme aldığı, Osmanlı'nın 600 yıllık tarihini, Osman'ın rüyasından başlayarak Atatürk'ün rüyasıyla noktalanan bir imparatorluğun öyküsünü, detaylarıyla anlatan dev eser... Sırasıyla İngiltere ve Amerika'da yayımlanan ve yurtdışı ve yurtiçindeki tarihçiler tarafından olumlu eleştiriler alan kitap, ciltli, özenli baskısıyla şimdi Türkçe'de.
“Tarihyazımının eski büyük geleneği olan Osmanistik çerçevesinde kaleme alınmış, kendi şartları içinde değerlendirildiğinde geniş okuyucu kitlesinin yanında uzmanları bile uyaracak ve bazı konuları hatırlatacak bir eser...“
- İlber Ortaylı
“Caroline Finkel'ın yapıtının çok uzun süre Osmanlı İmparatorluğu'nun tek ciltlik standart tarihi olarak kalacağına şüphem yok.“
- Andrew Mango
Osmanlı tarihleri ilk padişah Osman'ın kuracağı hanedanın rüyasını gördüğünü kaydederler - rüyada Osman'ın göbeğinden çıkan tam gelişmiş bir ağaç onun torunlarının gücünü ve topraklarının büyüklüğünü simgeler. Osman'ın soyu göçebe kökenlerinin becerilerini, fethettikleri Bizans'ın emperyal dünya görüşüyle birleştirdi. Sonuçta altı yüzyıl boyunca, en güçlü döneminde Macaristan'dan Basra Körfezi'ne, Kuzey Afrika'dan Kafkaslar'a kadar uzanan bölgeleri kontrol eden, çok etnisiteli bir devlet doğdu. Osmanlı'nın moderniteye geçişi Habsburglar ya da Romanovlar'ınki kadar karmaşık bir süreçti.
Osmanlılardan askerî cesaretleri nedeniyle korkulur, devlet idarelerine ise saygı duyulurdu; Kanunî Sultan Süleyman ve II. Abdülhamid gibi padişahlar dönemlerine egemen kişilerdi. Ancak, padişahın ve ailesinin gözden uzaklığında örneklendiği gibi, imparatorluğun işleyişi bir sır perdesiyle örtülmüştü. Bugün bile modern Türkiye'yi ve komşularını ziyaret edenler Osmanlı'nın miras bıraktığı anıtsal mimariye ve incelikli sanat eserlerine hayranlık duyarken, Avrupa ve Ortadoğu halklarının çoğunluğu Osmanlı geçmişlerinin tarihlerini ve kültürlerini nasıl biçimlendirdiğini görmekte zorluk çekmektedir.
Osman'ın vizyonunun gerçekleşmesi, zamanla çöküntüye uğraması ve Birinci Dünya Savaşı'nın muharebe alanlarında yok olması, modern dünyanın kavranması için temel önemde, gerçekten dramatik bir destandır.
(Tanıtım Yazısından)

Stok Kodu
9789752635104
Boyut
150-240
Sayfa Sayısı
640
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2014-11
Çeviren
Zülal Kılıç,
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat