Kermit Roosevelt, Amerika'nın İran'da yaptığı darbeyi anlatıyor.
Yıl 1953... Ortadoğu'daki çıkarlarının İran'daki milliyetçi yönetim tarafından zedelendiğini düşünen ABD, gizli servisler eliyle bir darbe gerçekleştiriyor ve Musaddık iktidarı alaşağı ediliyor.
Yıl 2007... İran ve ABD arasındaki tansiyon giderek yükseliyor. İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Musaddık'ın takipçisi sayılıyor.
Amerikan ve İngiliz istihbarat teşkilatlarının 1953 İran'ında ortaklaşa tezgâhladıkları darbe, Ortadoğu'nun o tarihten bugüne uzanan siyasi yapısını kökten etkiledi. AJAX adı verilen bu operasyonu, ABD eski Başkanı Theodore Roosevelt'in yeğeni Kermit Roosevelt yönetti. Kermit Roosevelt'in AJAX Operasyonunu adım adım anlattığı “Karşı Darbe/ CIA İran'da“ kitabı Timaş Yayınları tarafından okura sunuldu.
Kitaba yazdığı önsözle Ajax Operasyonunun bugün için taşıdığı anlamını ifade eden İbrahim Karagül şöyle diyor:
“ABD-İran krizinin tırmandığı, çatışmaların alabildiğine yayıldığı, Türkiye'nin de bir şekilde bu kaosun içine sürüklendiği bir dönemde, bugünün Ortadoğu'sunu, İran-ABD krizini, petrol-iktidar ilişkilerini anlamak için bu kitap çok iyi bir başlangıç. Yeni Ortadoğu Projesi'ni anlamak için Birinci Dünya Savaşı ve sonrası gelişmeleri yeniden okumak gerekiyor. Bölgesel savaşa yol açabilecek ABD-İran krizini anlamak için de Musaddık döneminden başlamak gerekiyor.“
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789752635784
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
190
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-06
Çeviren
Bedirhan Muhip,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat