Bu sahanın mütehassısları olan âlimlere göre, Buharî, Müslim, Ebû Dâvud, Tirmizih, Nesaî ve İbni Mâce isimleriyle tanınan kaynaklar, Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin manevi mirasını önemli oranda ihtiva etmektedir. Öbür hadis kitaplarında bulunan hadisler,ekseriyet itibariyle, bu kitaplardaki hadiselerin ya lâfzen veya manen tekrarı mahiyetindedir. Daha sonraki asırlarda hazırlanan pek çok hadis kitabı ise, umumiyetle bu temel kaynaklara dayanılarak telif edilmiştir.
Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin, “Bana Kur'an verildi, bir o kadar daha verildi“ hadisinden hareketle kitabımızı yüz on dört bölüm halinde tertip ettik.
Hadisleri seçerken ve bölüm başlıkları altında bir araya getirirken, günümüz insanının ihtiyaçlarını da dikkate aldık. Aynı konuyu farklı açılardan izah eden hadisleri muayyan başlıklar altında bir araya getirdik. Bölümlerin, dolayısıyla hadislerin sıralanışında da bir mana tertibi gözettik. Bu tasnif metodunun hadisleri bulmakta, meseleleri farklı zaviyelerden kavramakta, her konu hakkında dengeli bir kanaat sahibi olmakta en müstakim yol olduğu kanaatindeyiz.
Âlemlere rahmet olarak irsal buyurulan Hazreti Muhammed sallallahu aleyhi ve selem Efendimizin sünnetini kendine yol edinmek isteyenlerin suhuletle müracaat edebilecekleri bu kitabın cümle hayırlara vesile olmasını, dalalet ve bidat karanlıklarında ruhu bunalan günümüz insanlarının hususi dünyalarına nurlar serpmesini Erhamürrahimin olan Rabbimizden diliyor, umuyor ve bekliyoruz.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9799752633963
Sayfa Sayısı
670
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-04
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat