Hedefteki Amerika 11 Eylül Şoku11 Eylül Şoku

%30
Hedefteki Amerika,Osman Ulugay
Türkiye'de yaşayan ve Türk okurlar için yazılar yazan bir aydın neden Amerika üzerine bir kitap yazar? Kitabı okuyan bizler kadar kitabın yazarı olan Osman Ulagay da bu soruyu kendine soruyor Timaş Yayınları'ndan çıkan son kitabı “Hedefteki Amerika: 11 Eylül Şoku“ isimli kitabında. Evet neden? Bu tercihte 11 Eylül olaylarının ABD'yi dünyanın ilgi odağı haline getirmesinin etkisi olduğu kuşkusuz ama tek neden bu değil.
Kitabın ilk bakışta öne çıkan üç önemli izleği var: Birincisi; yazarın Amerika ile ilgili düşüncelerinde meydana gelen kırılmanın işlendiği kişisel boyut. İkincisi; ısrarla üzerinde durulan komplolar ve komplo teorileri ve üçüncü olarak da; olayın nedenleri ve sonuçları irdelenirken küreselleşme ile olan nedensellik boyutu.
Sonuç itibariyle “Hedefteki Amerika: 11 Eylül Şoku“ hem bu kişisel serüveni ifade etmesi hem de komplocu yaklaşımlara pirim vermeden olayın ekonomik, siyasi ve stratejik boyutlarını da irdelemesi, anlamlandırması ve geleceğe yönelik ciddi bir perspektif ortaya koyması açısından dikkate değer özgün bir çalışma olarak karşımıza çıkıyor.
Bir diğer önemli nokta da, kitapta yer alan yazıların daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış ve tamamen bu kitap için kalem alınmış olması..
(Tanıtım Yazısı'ndan Alıntı)
Stok Kodu
9799753627008
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
152
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2002-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat