Matematiğin Öyküsü ve Serüveni 3Yunan ve Roman Matematikçileri

%25
Matematiğin Öyküsü ve Serüveni 3,Ali Dönmez
Matematiğin Öyküsü ve Serüveni 3 Matematik sayma ile başlamıştır. Zamanımızdan otuz beş bin yıl önceye ait kalıtlarda bunları görebiliriz. 1937 yılında bulunan kurt kemiği üzerindeki beşli gruplamayla yapılan çentikler bu saymanın oldukça eski olduğunu göstermektedir. Mağara ve Taş Devirlerinde saymanın yapıldığı artık biliniyor. Nil Nehrinin doğduğu yer olan Edward Gölü yakınlarındaki İshango'da toprak altından çıkarılan sayma içerikli kemikler yirmi bin yıllıktır. Taşın hiç bulunmadığı bazı Afrika düzlüklerinde saymada kullanılan ve toprak altından çıkarılan çakıl taşları öbekleri bulunmuştur. Bu çakıl taşlarının hayvanların sayısının belirlenmesinde kullanıldığı sanılıyor.
Eski dünyada bu saymalar olurken yeni dünyada Amerika'da, Peru'da bulunan yerliler ip düğümleriyle saymalarını yapıyorlardı. Bu uzun tarihi süreç içinde matematiğin yeşerdiği ilk yerler Mısır ve Mezopotamya olarak görülür. Matematik daha sonra Yunanistan'da odaklanır. Ortaçağ boyunca Hintliler ve İslam dünyası matematiği sürdürür. Endülüs Emevileri yoluyla Kuzey Afrika ' dan İspanya ve Avrupa' ya yayılır. Buğün kullandığımız matematik Avrupa' da gelişir ve tutulur.
(Arka Kapak) Matematiğin Öyküsü ve Serüveni 3, Yunan ve Roman Matematikçileri, Ali Dönmez, 9789758269952, Toplumsal Dönüşüm Yayınları
Stok Kodu
9789758269952
Boyut
170-245
Sayfa Sayısı
512
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2002-09
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat