'TOROSLU KİTAPLIĞI' tarafından 'kendi seçtikleri' alt başlığıyla yayımlamaya başladığımız şiir kitapları dizimizi, Modern Türk Edebiyatını temsil ettiğini düşündüğüm şairlerin kendilerinin seçtikleri şiirlerinden oluşuyor. Diziyi oluştururken herhangi bir kuşak, yıl, yaş,... ayrımıyla hareket ederek çalışmaya sınırlama getirmek istemedik.

Seçme şiir kitapları denilince akla ilk önce tecimsel kaygılarla hazırlanan çalışmalar gelir. Yahut şiir kitaplarının raflarda yer alması, okura şiiri sevdirme, kitlelerin sevdiği şiirleri bir kitapla birlikte sunma,... gibi sebeplerle hazırlandığına tanık olmuşuzdur.

Türk Şiirine kendi sesini kabul ettirmiş bu şairlerimizin, poetik serüvenlerini gösteren bir çalışma olsun istedik. Şairlerimiz, şüphesiz bu seçimi yaparken okurunun ilgisini, bireysel tercihlerini de atlamamışlardır. Dizide kitapları yer alan/alacak olan şairlerin birçoğunun daha önceden yayımlanan kitaplarının bugün dolaşımda olmaması ve günümüz koşullarda basımının güçlüğü,... gibi durumlar da bizi böylesi bir çalışmayı hazırlamaya götürdü.

Dizideki kitapların son bölümünü şairle yeni yapılan bir söyleşi oluşturuyor. Bu söyleşilerin şairlere birer güzelleme yapmak adına hazırlanmadığını; okurun, şairin poetik serüvenini anlamasına yardımcı olmak, şairin şiir(in)e bakışını anlamak ve o şiirin içine girmek adına elde tutulacak şiirden bir pusula olduğunu söylemek isteriz. Ayrıca söyleşiyi yapanların hemen her birinin genç şair olması da genç şairin önceki kuşak şiiri sorgulaması olarak da görülmelidir.

Bugün yaşadığımız şiirsizleştirme çağında şiir adına atılan her adımı önemsiyoruz. Şiirin büyük bir yapı olduğunu düşünürsek buraya konulacak sağlam her tuğla yapının yükselmesini sağlayacaktır. Şiire yüz çeviren yayın dünyasında, nitelikli eserlerle şiirin gündeme gelmesini, okunur olmasını sağlamayan çalışan TOROSLU KİTAPLIĞI olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Dizimizin Türk Şiirine yeni okurlar kazandıracağını ümit ediyoruz. İyi okumalar...
Stok Kodu
9789756342382
Boyut
120-180
Sayfa Sayısı
125
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-3
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat