Yapısalcılık ve göstergebilim, bu yüzyılda inceleme alanının en anlamlı ve gelişmiş dizgesi olmuştur. Günümüzde şaşırtıcı oranda inceleme alanı ve disiplinlerin çekim merkezi olmuştur. Dili bir göstergeler dizgesi olarak incelemek insanoğlunu toplumsal, tarihi ve bir toplumun nasıl işlev gördüğünü anlamak için yeni bir çığır açmıştır. Elinizdeki eser, göstergebilim ve yapısalcılığın labirentlerinden geçen kapsamlı ve duru bir yol göstericidir.
Bu yapıt, Barthes ve Kristeva gibi yazarlarca üretilmiş en son köktenci yenilikler üzerinde yoğunlaşarak, dilin maddeci kuramının Saussureün gösterge kavrayışına dayalı olduğunu savunan yapısalcılığın ve göstergebilimin erken önvarsayımlarını betimler. Ayrıca bu önvarsayımların, Alrhusserin Marksist ideoloji kuramını geliştirmesini izleyen yazılar ve Lacanın, Freudu yeniden okuması eylemince mücadeleye nasıl çağrıldıklarını gösterir. Kitabın yazarları, bu düşünceleri gözönünde bulundurur ve onların dil kuramları ve sanatsal uygulam üzerindeki etkilerini bulgularlar.
Tüm karmaşıklıklarında anlaşılmıştır ki, yapısalcılık ve göstergebilimce katlanılan özeleştirinin geniş kapsamlı sonuçları bulunmaktadır. Yapıt - ortak sorunları temelinde, yani dil temelinde, iki disiplinin-psikoanaliz ve Marksizmin- toplumun ve onun konularının yeni bir anlayışını üretmiştir. Yazarlar, bu anlayışın (kavrayışın) dilin, ideolojinin ve tarihin eklemlemesini (söyleyişine) ilgilendirdiklerine inanırlar. O, öznenin özdeşliği ve göstergenin kavramlarıyla birlikte geleneksel Marksist ideoloji kuramının eleştirel bir biçimde yeniden incelenmesini üretmiştir. Böylece gerçekten öznenin maddeci kavranışı gelişmiş oldu: hem devrimci bir kuram hem de devrim kuramı olarak.
Coward ve Ellis, içinde dil çalışmasının, ekinin, yeni bir biçimde anlaşılmasına yol açan kuramsal bir bağlam sunmaktadırlar. Onlar Saussureün ve Levi-Straussun dilbilim ve yapısalcılık kavramlarını araştırır ve göstergebilimin neden verimli, ancak dar dilbilim görüşünü düzeltmek ve genişletmek için gerekli olduğunu gösterirler. Sonuçta, onlar eytişimsel maddeciliğin Marksist kavramı ile Lacanın, göstergebilimsel kuramlar içine yerleştirildiğinde-bu günlerde gelişmekte olan- süreç içindeki öznenin kaçamaklı psikoanalitik kuramı arasındaki ilişkiyi açıklar. Bu yapıt, tüm lisansüstü programları olan kitaplıklar için zorunlu bir eserdir. yapıt yazınsal eleştirmenleri, felsefecileri, dilbilimcileri ve ruh dilbilimcileri yakından ilgilendirir.
Stok Kodu
9789756342619
Boyut
140-230
Sayfa Sayısı
160
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008
Çeviren
Veysel Kılıç
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat