Küresel İstihbarat Günümüzede Dünya Gizli ServisleriGünümüzde Dünya Gizli Servisleri

%30
Küresel İstihbarat,Paul Todd
İstihbarat teşkilatları ve gizli servisler 11 Eylül saldırılarından sonra dünya gündeminde daha önce hiç olmadığı kadar yer işgal etti. Bu kurumlar iki şekilde faaliyet gösterirler; açık politikalar ve yeraltından yürütülen gizli çalışmalar... Paul Todd ve Jonathan Bloch birlikte hazırladıkları bu çalışmada bu iki yöntem arasındaki bağlantıları açığa çıkarmaya çalışıyor.
Soğuk Savaş sonrasında evriminin ilk safhasını gerçekleştiren istihbarat, 11 Eylül saldırılarıyla birlikte değişiminin ikinci evresini geçirmiş ve farklı bir yapıya bürünmüştür. Dünyanın her yerinde istihbarat kurumları bütçelerinde, eleman ve yöntemlerinde yenilenmeye gitmişlerdir. Peki gerçekte değişen nedir?
“Küresel İstihbarat,“ dünyanın belli başı ülkelerindeki istihbarat servislerinin yapılarından yola çıkarak istihbarat-gerçek, istihbarat-ahlak ve istihbarat - sorumluluk ilişkilerini gözden geçiriyor. Çalışmanın sonunda, istihbarat konusunda araştırma yapmak isteyenler için bir “İstihbarat Teşkilatları Araştırma Rehberi“ sunulması kitabın okuyucuya bilgi desteği sunma konusundaki duyarlılığını gösteriyor. Günümüz dünyasındaki iç ve dış tehditler, terör ve küreselleşme ekseninde 21. Yüzyıl istihbaratını anlamak isteyenler bu kitabı okuduktan sonra görecekler ki demokrasi ve özgürlüğe giden yol taşlar, dikenler bazen de yalanlardan oluşur!
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789756237960
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
287
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-02
Çeviren
Enver Günsel,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat