Depremleri önceden kestirebilir miyiz? Depremler nasıl ölçülür? Depremlerin nedenleri nelerdir? Depremlerin tehlikelerinden nasıl sakınabiliriz? Bu gibi sorular hepimizin aklından geçmiştir. Bruce A. Bolt, yalın ve sürükleyici bir üslupla kaleme aldığı Depremlerde, bu ve bunun gibi birçok sorunun yanıtını okuyucularıyla paylaşıyor.
Kitapta sismoloji açısından günümüzün ilginç; ve önemli olayları ele alınırken, okuyucu konuyu daha derinlemesine araştırabileceği internet kaynaklarına da yönlendirliyor. Ayrıca, arazide çalışan sismologlar gibi düşünme ve veri kullanma olanağı sağlamak amacıyla. “Uygulamalı Sismoloji“ alıştırmaları da sunan Bolt, okuyucuyu bir de mini sınava sokuyor. Sınavın yanıtları tabii ki kitabın sonunda...
Çağdaş sismoloji dalında verilmiş eserler arasında çok azı Depremler gibi hem akademik çevreleri hem de meraklı okuyucuyu hedefleyip başarılı olmuştur. Depfeınler, ilk baskısının yapıldığı 1978'den beri güne ellenerek, Rusça, İspanyolca, İtalyanca. Almanca, Çince, Yunanca ve Japonca yayımlandığı gibi, ingilizce konuşulan pek çok ülkede de üniversite ders kitabı olarak okunuyor.
(Tanıtım Yazısından)

Stok Kodu
9789754034431
Boyut
136-215
Sayfa Sayısı
485
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2008-03
Çeviren
Ülkün Tansel,
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat