Biyolojinin son yüzyılda gösterdiği büyük ilerlemenin bir görgü tanığı ve bu alandaki en önemli kavramlardan bazılarının mucidi olan Ernst Mayr bilimle ilgili, biyolojiyi merkeze koyan, biyolojiyle ilgili olarak da bütüncü, evrimci düşünceye önceliği geri kazandıran bir öngörü sunuyor. Evrimsel biyolojide “modern sentezin“ öncülerinden biri olan yazar aynı zamanda modern biyoloji felsefesini kuran kişi ve “20. yüzyılın Darwin'i olarak anılıyor.
Mayr ilk altı bölümde, biyoloji felsefesi ve tarihi üzerine daha önceki kitaplarında da yer verdiği:
“Yaşamın ayırt edici özellikleri nelerdir?“, ''Bilim nedir?“, “Biyoloji bağımsız bir bilim midir'“, “Bilim (ve özellikle biyoloji) doğal dünyayı nasıl açıklar?“, “Bilim ilerler mi?“, “Yaşam bilimleri nasıl bir yapıya sahiptir?“ soruları ele alarak, bilime biyolojinin bilim içindeki yerini tartışıyor.
Sonraki dört bölümde tarihsel bağlam içerisinde biyolojinin dört alt disipliniyle (biyolojik çeşitlilik, gelişim biyolojisi, evrim ve ekoloji ilgili örnek çalışmaları ele alıyor. Kitap, insan evrimi ve etiği üzerine iki bölümlük bir tartışmayla son buluyor.
Ernst Mayr'ın son kitabı olan Biyoloji Budur yaşam bilimleri üzerine bir inceleme olmanın yanı sıra bilime adanmış olağanüstü bir yaşamın zengin birikimini içeriyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Stok Kodu
9789754034806
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
375
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2008-11
Çeviren
Afife İzbırak,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat