LewisThomas (1913-1993) doktorluğun nasıl bir iş olduğunu, bir aile doktoru olan ve bitmez tükenmez ev viziteleri yapan babasını gözleyerek öğrendi. Babası, tıbbın hastalar için yapabileceği pek fazla şey bulunmadığına ve doktorların dürüst davranıp cehaletlerini kabullenmeleri ve kendilerinden çok şey vermeleri gerektiğine inanıyordu. Siyah doktor çantasında morfin ve sihirden başka bir şey olmamasına rağmen, kendisinin varlığı bile hastalarını teskin etmeye yetiyordu.
Lewis Thomas'ın tıp fakültesine başladığı yıllarda doktorluk değişmekte ve bir bilim dalına dönüşmekteydi. Kitap yazarın Boston ve NewYork'taki eğitimi, savaş sırasındaki mesleki çalışmalan, tutkuyla yürüttüğü araştırma projeleri, hastane ve tıp fakültelerinde idareci olarak verdiği hizmetler ile bir hasta olarak yaşadığı deneyimleri kapsayan muhteşem bir anı niteliğini taşıyor.
Tıpta uygulamada temel alınan nedir? İnsanlar doktorlardan
hep ne beklemiştir? Peki ya şimdi, tıp artık gerçek bir bilim dalına dönüşmüşken ve eski zamanların zanaatı pek ortada görülmezken ne bekleyebilirler. Dr. Thomas kitabında bu sorulara cevap aramanın yanısıra bilimsel araştırma yapma ile mesleği uygulama, sözcükler ile anlamlar insanların hataları ile başarıları arasındaki ilişkiyi araştınyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Stok Kodu
9789754034707
Boyut
145-220
Sayfa Sayısı
239
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2008-11
Çeviren
Füsun Baytok,
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat