Son UbıhBir Çağa Tanıklık

%5
Son Ubıh,Bagrad Shinkuba
Son Ubıh Bagrat Shinkuba'nın romanı Son Ubıh, Ubıh halkının tarihsel olarak kısa bir dönem içerisinde nasıl neslinin tükendiğini anlatmaktadır.

Bu olay uzun sayılmayacak bir zaman önce, romanın kahramanı yüz yaşındaki Zaurkan Zolak adlı bir Ubıh'ın yaşam süresi içinde gerçekleşmiştir. Onun hayat hikayesi, Ubıh dilinin bilinmesinin, Kafkas dillerinin birbirleriyle ne kadar bağlantılı olduğunu belirlemede önemli olduğuna inanan Abhaz dilbilimci Sharakh Kvadzba tarafından kaleme alınmış bir el yazmasında saklıdır. Kvadzba, 1940 yılında Türkiye'ye giderek iki ay boyunca halen Ubıh dilini konuşan insanları aramıştır. Sonunda Ubıh olduğunu söyleyen bir adamla tanışır... Yaşlı adamın yaşam hikayesi maceralar ve zorluklarla doludur. Etnik bir grup olan Ubıhların, soyunun nasıl tükendiğinin tarihsel bir resmini vermektedir. Onlar yalnızca mermi ve salgın nedeniyle ölmemişlerdir. Yaşlı Ubıh'ın aklına hep şu soru gelmektedir, "Başka türlü olabilir miydi?"

Bu konuyla ilgilenen yazar Bagrat Shinkuba, cevabı eski bir Abhaz atasözünde bulur: Vatanını kaybeden kişi her şeyini kaybetmiş demektir. Son Ubıh, Bir Çağa Tanıklık, Bagrad Shinkuba, 9789757350736, Tüm Zamanlar Yayıncılık
Stok Kodu
9789757350736
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
363
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2000
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat