Elçibey Le 13 Saat Adı; Ebülfez idi. Herkes ona "Bey" diyordu. Ve O, hep "Bey" olarak yaşadı ve "Bey" olarak öldü, O varlığıyla bir değil, üç döneme damgasını vurarak gitti.
Birinci dönem; Soğuk Savaş yıllarında Komünist Partiye ve KGB'ye kafa tutarak Sovyet Tarihine, ikinci dönemde; esaret altında yaşayan bir milleti bağımsızlığa ve hürriyete kavuşturarak, Azerbaycan Tarihine, üçüncüsünde geleceğin Türk Dünyasının inşasında Türk Tarihi'ne imzasını atarak gitti.

Nahcıvan'ın küçük bir köyünde, yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Elçibey, fırtınalarla geçen bir ömrün son günlerinde Adalet Tahirzade ile yüzyüze tam 13 saat kesintisiz konuştu. Kendi öz hayatından, aile ve dost çevresine; siyasetten, edebiyata; kültürden, tarihe; felsefeden, dine; diplomasiden, geleceğin dünyasının şekillenmesine kadar akla gelebilecek her şeyi açık yüreklilikle anlattı.
Bu 13 Saatlik mülakat, bir siyaset, devlet ve ilim adamı, Türk Dünyasının bilge lideri, Elçibey'in bir iç hesaplaşması olduğu kadar aynı zamanda geleceğin "Turan Devleti" içinde tarihi ve siyasi bir vasiyetname niteliğindedir.
(Arka Kapak) Elçibey Le 13 Saat, Turan Kültür Vakfı Yayınları, Cengiz Yavun, Rasim Ekşi, H. Adıgüzel, 9789757893301, Adalet Tahirzade
Stok Kodu
9789757893301
Boyut
135-200
Sayfa Sayısı
295
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001
Çeviren
Cengiz Yavun, Rasim Ekşi, H. Adıgüzel
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat