Elimde bulunan az sayıdaki Batılı kaynaklardan aktardığım aşağıdaki satırlarla yetineceğim. Bu yolla da İbn Sinâ felsefesinin insanlık kültürüne hangi yüksek derecelerde hizmet ettiğini; müslümanlar ve biz Türkler'in de, Farabî ve İbn Sinâ felsefesinin akılcı ve ilimci kaynağından mahrum kalmamızın büyük bir gerilik olduğunu belirtmeye çalışacağım.
"Allah, Vacib'ül-Vücud, Zaruri Varlık ile yaratıkları, mümkün ve sebepli varlıkları kesin surette ayırması ve sonuncular üstünde hakim kılması; bütün evrende sebep-sonuç bağlarını, determinizmin temel prensip olarak ispatlanması; ayrıca da öz (essence) ize fiil var oluşun (existence) ayrılığını göstermesi; bütün bilgiliremizin de Faal Akıl'ın (Hiristiyan düşünürlere göre Allah'ın) aydınlatmasının bir sonucu olarak taktimi, 12'inci ve izleyen yüz yıllarda Hristiyan düşünürlere çok cazip gelmiştir."
"Kendi koyduğu 'Tıb Kanunu' adlı 5 cildlik ansiklopedisi, Avrupa üniversitelerinde yüz yıllar boyu ders kitabı olarak okutuldu. 12'inci yüz yıldan başlayarak, 1500 tarihine kadar, 15 defa baskısı yapıldı."
Stok Kodu
9789754981445
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
176
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat