Birinci Kısım; Türkiye'de ve diğer yerlerde bulunan şer'iye sicillerinin, orjinalleriyle beraber, tanıtımına ve mahiyetine izaha ayrılmıştır. Şer'iye sicillerinin Türk kültürü açısından önemi anlatıldıktan sonra, şer'iye sicilleri ve kadı sicilleri denen defterlerde yer alan kayıtların hukuki mahiyeti ve belge çeşitleri, ayrı ayrı tanıtılmıştır. Daha sonra, şer'iye sicilleri ve kadı sicillerini kaleme alan Osmanlı Adliye teşkilatının yapısı ve işleyişi ilmi bir şekilde,sicillerden de yararlanılarak incelenmiştir. En önemlisi de, Türkiye(de mevcut şer'iye sicillerinin %95'inin yani tamamına yakının toplu kataloğu yayınlanmıştır. Bunun için Anadolu'nun önemli merkezleri teker teker dolaşılmıştır. Birinci kısım, Doç. Dr. Ahmet Gündüz tarafından hazırlanmıştır.
İkinci kısım, özel hukuk ilgili şer'iye sicillerine tahsis edilmiştir. Şahsın hukuku, aile hukuku miras hukuku, eşya-borçlar ve ticaret hukuku ile ilgili kararlar, ana başlıklar ve ayrı ayrı bölümler halinde takdim edilmiştir. Bu kısım, Doç. Dr. Ahmet Akgündüz tarafından tasnif ve redakte edilmiştir.
Üçüncü ksım; Kamu hukuk ile ilgili şer'iye sicillerine ayrılmış ve Ceza Hukuku, İdare ve Anayasa Hukuku, Usul Hukuku ve Yabancılar hukuku ile ilgili sicil örnekleri ayrı ayrı bölümler halinde verilmiştir.
Prof. Dr. Turan Yazgan
Stok Kodu
9789754980226
Boyut
200-270
Sayfa Sayısı
647
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
1.Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat