Büyük Selçuklu İmparatorluğu Tarihi 3. CiltAlparslan ve Zamanı

%10
Büyük Selçuklu İmparatorluğu Tarihi (Cilt 3),Mehmet Altay Köymen
Elimizdeki eserin Alp Arslan'ın siyasi tarihini oluşturan kısmı, daha tam olarak yazılmadan önce, Kültür Mesteşarlığı'nın isteği üzerine, ayrı bir cilt halinde yayınlanmıştı. . Alp Arslan devrinin iç tarihi ise, 1966 yılından başlayarak, 1979 yılına kadar muhtelif dergilerde 11 makale halinde yayın alanına çıktı. Daha sonra, Alp Arslan devrinin iç tarihi ise, 1966 yılından başlayarak, 1979 yılına kadar muhtelif dergilerde 11 makale halinde yayın alanına çıktı. Daha sonra, Alp Arslan zamanı siyasi hadiseleri 1. cildi, sözkonusu edilen makaleler 2. cildi teşkil etmek üzere yeniden basıldı.
Aynı eserin bu üçüncü baskısında bu iki cilt, tek cilt haline getirildi ve hepsi 5 cilt tutacak olan “Büyük Selçuklu İmparatorluğu Tarihi“ serisine dahil edildi. Böylece, eser, yeni hüviyetiyle bu serinin 3. ciltini oluşturmaktadır. Yalnız, ikinci baskısında ikinci cilt olarak bir araya getirilen makaleler, yayınlandıkları dergilerde farklı puntolarda dizilmiş oldukları için, elinizdeki eserin bu 3. baskısında her iki ciltin de yeniden dizilmesi icab etti.
9 yıl süren (1063 - 1072) Alp Arslan'ın saltanat zamanına dair yazılmış 800 sayfayı aşan - iki cilti daha da tamamlamak ve notlar ilave etmek fırsatını bulamadım.
Bununla beraber, bir seri içinde eski haliyle, ama bir cilt olarak yer alan bu eser, esas itibarıyla, duyulan bir ilmi ihtiyacı karşılayan, az çok orjinal bir eserdir. Nitekim, diğer eserlerim gibi bu eserim de, içte, dışta daima aranmakta ve bir an önce yayınlanması istenmektedir. Türk Tarihi araştırmalarında 9 yıl süren bir saltanat zamanı için böylesine ayrıntılı eser, içte ve dışta şimdiye kadar ilk defa olarak ele alınmıştır.
Eser elden geldiği kadar modern tarih metoolijisine uygun olarak yazıldığı için, onun, yazarın kendisi veya başkaları tarafından tamamlanması her zaman mümkündür.
(Önsöz'den)
Stok Kodu
9789751604798
Boyut
165-235
Sayfa Sayısı
532
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2001-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat