İspanya'nın VII. yüzyılın başlarından itibaren Endülüs Müslümanlarıyla Hristiyan İspanyollar arasında yaklaşık sekiz asır süren bir siyasi ve askeri mücadeleye sahne olduğu, ancak medeniyet ve kültür alış verişinde her iki kesimin tabii olarak birbirlerini etkilediği bilenen bir gerçek. Ama bu etkileşimde cazibe merkezini hiç şüphesiz Endülüs oluşturmuştur. Bir diğer ifadeyle Endülüs oluşturmuştur. Bir diğer ifadeyle Endülüs veren, dolayısıyla etkileyen, Hristiyan İspanya ise alan, dolayısıyla etkilenen konumunda olmuştur.

Batı medeniyetlenin kökleri en az Yunan ve Roma medeniyetleriyle olan bağlantısını ancak İslam medeniyetine de bağlıydı. Üstelik bu medeniyet, Yunan ve Roma medeniyetleriyle olan bağlantısını ancak İslam medeniyet sayesinde sağlayabilmişti.

Endülüs İslam medeniyetinin tarihi ve güncel önemi burda ortaya çıkmaktadır. Bir taraftan batı medeniyetinin tarihi, arka planını kavrama ve bunda İslam'ın inkar edilemez rolünü görme, diğer taraftan da bin yıllık medeniyetin yeniden inkişafını gerçekleştirebilme meselesinde Endülüs örneğini aktif ve etkileyici unsurlarını tespit edebilme. İşte Endülüs İslam medeniyetini tanımanın önemi.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789753892561
Boyut
105-185
Sayfa Sayısı
210
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
1997
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat