Nasrettin Hoca hakkında araştırma yapanlar, O'nun 1208-1284 yılları arasında yaşamış olabileceğini tahmin etmişlerdir. Osman Çelik, bu varsayımdan hareket ederek, Merhum Hoca'nın yaşadığı çağda meydana gelen olayları ve hayat hikayesini yazmıştır.

Bu eser, Hoca ile ilgili kesin doğruları ortaya koyan bir araştırma ürünü değildir. Günümüze kadar edinilen bilgiler değerlendirilerek O'na ulaşılmaya çalışılmıştır.

Nasrettin Hoca; çağdaşı Mevlana Celaleddin-i Rumi, Hacı Bektaş-ı Veli, Ahi Evran ve Yunus Emre gibi geçmişin sisli atmosferi içinde kalmıştır. Hayatını aydınlatacak belgeler az olduğu gibi, yoruma muhtaçtırlar.

Nasrettin Hoca, bir araştırmacımızın yazdığı gibi; doğmadan önce, çağında ve öldükten sonra yaşamıştır. Daha doğrusu, yaşatılmıştır. O'na yakıştırılan fıkralarla günümüze kadar getirilmiştir. Neredeyse modern araçlarla seyahat edebilecek bir düzeye ulaştırılmıştır.

Osman Çelik, kendisine mantıklı gelen bilgilerin ışığında yola çıkmış, Nasrettin Hoca'nın hayat hikayesini özetlemiştir. Bunu yaparken okuyucunun hoşgörüsüne sığınmıştır.
(Arka Kapak'tan)
Stok Kodu
9789753893305
Boyut
125-185
Sayfa Sayısı
412
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2007
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat