Anneler, babalar, öğretmenler!

Çocuklarımızın okumayı sevmemesinden siz de şikâyetçi misiniz? Defterlerini, ödevlerini incelediğinizde sık sık yazım hataları yaptıklarını mı görüyorsunuz? Öğrencilere dil yanlışlarını izah eden eğlenceli bir kaynağa mı ihtiyacınız var? Özellikle de Türk Dil Kurumu tarafından desteklenen bir kitaba... Öyleyse Ah Dilim adlı bu kitabı kaçırmayın. Gazeteci-yazar Nurettin İğci, sokakta, dergide, yani hayatın içinde gördüğü dil yanlışlarını görüntüledi... Her bir fotoğrafa da mizahi bir not düştü. TDK yetkilileri de görüntüdeki hatalı kullanımları dilbilgisi kurallarına göre açıkladılar.
Bazen sokaktaki bir tabelada, bazen bir gazetesin manşetinde, bazen de bir afişte... Dil yanlışları ne kadar sık karşımıza çıkıyor. Öyleki bir süre sonra kanıksıyoruz bu yanlışları. Hataları görmez oluyoruz.
Nurettin İğci, Ah Dilim adlı bu kitabında Türkçeyi yanlış kullananları mizahi bir üslupla eleştiriyor. Türk Dil Kurumu'nun desteğini alarak, yapılan yanlışları tek tek açıklıyor, aslında nasıl yazılmaları gerektiğini öğretiyor.
Ah Dilim, hem gülmek, hem de Türkçeyi doğru kullanmak isteyenler için...

Bunlar Nurettin iğci'nin yakalayıp kitaplaştırdığı yanlışlar. Her yanlışın altına koyduğu cümlelre, onun mizah gücünü gösteriyor.
Hasan Pulur, Milliyet

Bazıları gözden kaçmış hatalar, bazıları devrilmiş çamlar, bazıları da heyecandfan karıştırılmış cümleler... Türkçe'nin "resmen" katledildiğine şahit olacaksınız.
Kenan Sönmezler, Star

Nurettin İğci bu kitabında da mizahı ön planda tutuyor. Ancak buradaki mizahi yaklaşım, güldürüp hoşça vakit geçirtmekten çok, önemli bir konunun altını çizmek amacını taşıyor.
Adem Terzi, TDK dergisi
Stok Kodu
9789759992705
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
152
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-07
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat