Düş ile gerçeğin, geceyle gündüz gibi kesiştiği bu romanda, yaşadığı ortamın katı kurallarında ve yalnızlığında varlığını sürdüremeyen anlatıcı, rastlantıyla gördüğü bir iş ilanında kurtuluşunu arar. Geçmişi geride bıraktığına inanarak, gizemli işvereninin kütüphanesinde çalışmak üzere, kafkaesk bir yolculuğa çıkar. Vardığı yer, tropikal bitki örtüleri ve şelalelerden oluşan gerçeküstü bir diyarda, kayaların tepesinde konumlanmış Kartal Yuvasıdır. Belki de hayal gücünün karanlık dünyasını temsil eden bu garip coğrafyada başına gelenler, beklentilerini karşılamaktan oldukça uzaktır.

Yaşadığı dönemde birçok önemli eleştirmenin övgüsünü kazanmakla birlikte, ancak günümüzde değeri anlaşılarak bir kült figür haline getirilen Anna Kavan, bu çarpıcı fantezide modern toplumun sahte yüzüne ve acımasız kurallarına ayak uyduramayan bireyi anlatıyor. Katı gerçekler ve rüya aleminde gidip gelerek kimlik ve varoluş temalarını sorguluyor.
"Kartal Yuvası, Kavan'ın rüyalar, fanteziler, hayal gücü ve akıldışının gece dünyalarını keşfetmekteki becerisini en iyi gösteren eserlerinden biridir."
Stok Kodu
9789759174552
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
144
Basım Tarihi
2006-09
Çeviren
Roza Hakmen
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat