“Tuna nerede başlar nerede biter? Sadece Almanya'nın saklı bir köşesinde doğup Karadeniz'e dökülen bir nehir midir yoksa Avrupa'yı bir baştan bir başa geçen ve her geçtiği ülkeye damgasını vuran o nehir kısacık adında bütün Avrupa'nın tarihini mi barındırır? Tuna söylencelere konu olan, yazarları ve şairleri etkileyen, ülkelerin tarihinin bir parçası olan başka bir nehir var mıdır?
Claudio Magris bu kapsamlı araştırmasında Tuna'nın kaynağından başlayarak bu efsane nehri ve içinden geçtiği ülkeleri her yönüyle ve entelektüel bir bakış açısıyla, geniş açılı bir perspektifle inceliyor.
“Osmanlı hakimiyetinin son döneminde Ruse, Romanya'da, özellikle Bükreş'te ve Braila'da organize olan vatanseverlerin ve devrimcilerin nehirden gelip karaya çıktığı noktaydı. Tuna'ya bakan Baba Tonka Müzesi'nde Mithat Paşa'nın portresi de var; fesli, koyu renk kruvaze bir takım elbise giymiş ve Cavour'unkine benzer gözlük takmış. parlak dehalı bir adammış, kendini imkansız bir durumun içinde bulmuş. Osmanlı rejiminin çöküşünü, hatta adaletsizlikleri görmüş, aydın reformlar gerçekleştirmek ve ülkenin modernizasyonu için uğramış, ama Türk hakimiyetini savunma konusunda da kararlıymış...“
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9786054069132
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
351
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-08
Çeviren
Leyla Tonguç Basmacı,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat