Slovakya düzlüklerinden, Avusturya'dan ve İtalya'dan geçerek Fransa'ya varan, otuzlu yıllardan günümüze uzanan muhteşem bir aşk hikâyesi, ihanet ve sürgün öyküsü, ele avuca sığmayan bir kadının portresi. Yıl: 1930, yer: Çekoslovakya; Faşist askerler bir grup Çingeneyi buz tutmuş bir göle sürüyorlar, buzlar kırılıyor, arabalar sulara gömülüyor. Kurtulanlar sadece altı yaşındaki Zoli ve dedesi Stanislaus. Sonrası, Faşistlerin, Komünistlerin, entelektüellerin, Çingenelerin, Avrupalıların, erkeklerin arasında ayrıksı bir kadının, Zoli Novotna'nın destansı öyküsü.
Colum McCann, Çingene şair Papusza'nın hayatından ilham aldığı romanında, kendine özgü sihirli kalemi ile, arkaplanda 20. yüzyıl Avrupası'nda yaşanan siyasal çalkantıları betimlerken Çingenelerin yaşamına benzersiz bir pencere açıyor, bir devri, bir kültürü aktarıyor ve muhteşem, tensel bir öykü sunuyor.
“Zoli, İrlanda'nın en iyi yazarlarından biri tarafından Avrupa'nın ustalıkla yaratılmış, muhteşem güzellikte, unutulmayacak öyküsü. Colum McCann, her romanında çapını genişletip yeni alanlar açmakta. Son derece cesur ve çok hünerli bir yazar.“
Joseph O'Connor
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789944860604
Boyut
130-195
Sayfa Sayısı
302
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-04
Çeviren
Lale Budak,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat