Gazi, yanlarına yaklaştığında, önce ustanın elini sıkıyor. Geçip gideceği sırada, o koca adamın yanında dikilen çocuk dikkatini çekmiş olacak ki duraksıyor. O andan aklında kalan, yalnızca bakış hizasına denk düşüen eller; uzun, biçimli parmaklar, sanatçı elleri. Tam karşısında dikiliyor. Gazi'yi durduran, dikkatini çeken asıl ne olabilir? Okuma çağındaki bir çocuğun, üzerine biraz da büyük gelen tulum giymiş hali mi? Yoksa kendi gibi, suyun öte yakasını çağrıştıran göz ve ten rengi mi? Tepedeki bir çift mavi göz, bakarken titreyen yeşil gözleri inceliyor. Balkan göçmeni olduğunu çoktan anlamış. Gülümseyerek yanaklarını okşarken, soruyor:
“Nerelisin?“
Zaman Geriye Dönmez 1900'lerden günümüze uzanan, Türkiye'nin son yüz yılını kapsayan bir süreci bulanık bir aynada yansıtırlen doksan yaşını deviren sıradışı bir adamın insanlık hallerini alabildiğine ayrıntılı bir fotoğrafla öne çıkarıyor. Çoğumuzun kendinden bir parça bulacağı olağanüstü bir karakter olan Mişon'un mabedinde ise herkese yetecek kadar olan Mişon'un mabedinde ise herkese yetecek kadar tutku ve acı, sevgi ve nefret, suç ve aşk var. Asmalı Mescid'in Anna'sı, Abanoz'un Afrosu, Şirvan, Nevin, Türkân ve diğerleri, Mişon'un kimselere benzemeyen hayatını süsleyen kilometretaşları.
Zaman Geriye Dönmez, hayatın ve ilişkilerin içindeki şiddeti yakalayan bir roman.
(Arka Kapak)
Flash TV'de yaptığı haber programlarıyla tanıdığımız Ferhan Şaylıman bu kez bir romanla karşımıza çıkıyor. Kitabın konusu kısaca şöyle:
Romanın kahramanı Mişon, korkuları, zayıflıkları, takıntıları ve çelişkileriyle beraber yaşamak için mücadele vermiş aykırı birisi o. Hepimiz gibi ayakta kalabilmenin savaşında. Aykırılığı da bu noktada ortaya çıkıyor: Kadınlar.
Mişon'un yüzyıla yaklaşan yaşamında kadınların yeri iki- üç isimle açıklanamayacak kadar karmaşık. Belki de onu aykırı kılan bu karmaşıklığı. Savaş yıllarının İstanbul'unda Asmalı Mescit'in Anna'sından, Abanoz Sokağın Afro'suna, eşi Süheyla Hanımın ölümünden sonra hayatına giren diğer kadınlara kadar hemen tanımlanabilmesi zor ilişkiler toplamı. Nevin'in masumiyetiyle, Türkan'ın cinsel açlığını, kendisinden yetmiş yaş küçük Şirvan'a olan tutkusuyla eşi Süheyla Hanıma bağlılığını yan yana getirmek gerçekten olanaksız. Ama Mişon işte bu olanaksızı başarıyor. Ne pahasına? Galiba hepimiz tutkularımızın, korkularımızın bedelini bir şekilde ödüyoruz, ödemek zorunda bırakılıyoruz. Hayat zaten hep bir şeylerin bedelini ödemekle geçmiyor mu?
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789759174115
Sayfa Sayısı
336
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-08
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat