Başıbozuk bir dahi.. Ortalığı karıştıran bir baş belası.. Otoriteyi sorgulayan bir ajitatör.. Çorap giymeyen, çocuklarla sanki büyükmüşler gibi konuşan bir bilim adamı. Fotoğrafçılara dil çıkaran, aklı havalarda dalgın profesör..
Time dergisi 1999'da Einstein'ı “Yüzyılın Adamı“ seçmişti. Oysa evren görüşümüzü toptan değiştiren bilimsel kuramların sahibi Einstein'in, bütün dünyadaki insanların belleğine kazınan imajında çok büyük bir gedik vardı, bir kara delik: Einstein'ın siyasi görüşü. 1950'lerin ağır McCarthyizm baskısı altında, Kızıl ürküntüsü bir kuşağı sustururken, sözünü sakınmadan ifade ettiği bu siyasi görüşleri medya görmezden geldi, biyografi yazarları ihmal etti. Ama bu görüşlerle çok ilgilenen birileri vardı: Amerika Birleşik Devletleri'ne ayak bastığı 1933'ten öldüğü 1955'e kadar J. Edgar Hoover'ın FBI'ı, diğer yedi federal kurumla birlikte Einstein'ın siyasal düşünceleri ve etkinlikleriyle ilgili bir araştırma yürüttü; 1800 sayfalık bir dosya hazırladı. Tarihe damgasını vuran bir bilim adamını Sovyet casusluğu iddiası da dahil pek çok savla fişledi.
FBI'ın Einstein Dosyası, sağlam siyasal görüşlerini bastırmak için ölümden sonra bir azize dönüştürülen Einstein'ı anlatıyor. Sevimli, dalgın bir dahiden çok daha fazlası olan ve yıllar boyunca FBI ajanlarının sıkı takibinde olan Einstein'ı.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789759174354
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
404
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-05
Çeviren
Ahmet Fethi,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat